Україна відзначає День Конституції

16 років тому Верховна Рада України ухвалила нову Конституцію – перший головний закон незалежної української держави. Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет та теріторіальну цілісність. Затвердження головного закону стало важливим кроком у забеспеченні прав та свобод людини у нашій державі. За час існування Конституції, кажуть юристи, багато що змінилось в країні. Але вони переконані, що деякі питання переживуть ще не одне тисячоліття і будуть ефективно працювати.

 

Конституція України відзначає 16 день народження. За словами доктора правових наук Василя Тація, її положення лишаются і досі актуальними. Вона зібрала в собі все найкраще – і спадщину поколінь, і світовий досвід. Проте, зауважує, не зайвим було б додати чітку виборчу систему. Бо саме через часту її зміну може послабитись довіра до головної збірки законів.

Василь Тацій, доктор юридичних наук

Треба зафіксувати один раз тип виборчої системи, на якій ми зупинились. Мене це більше за все переконує, що це найбільш збалансована система і зафіксувати це в Конституції. І вибачте, щоб не хотіла нова Верховна Рада, така вона як сьогодні чи яка вона колись була – буде завтра. Вона не зможе змінити. Вибори будуть напротязі тривалого часу, дай боже десятіліть на одних і тих же принципах.

Нині готуються зміни до Конституції, над якою працює Конституційна асамблея, до складу якої увійшли харків’яне. У новій редакції закону мають бути чітко визначені права, свободи, обов’язки і відповідальність громадян, стверджує співавтор головного документу Олександр Бандурка. Поправки Конституції торкнуться і пункту права пересічного громадянина на медицину.

Олександр Бандурка, ректор Харківського національного університету внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор

У нашій Конституції наголошено право на безоплатну медичну послугу, на безоплатну охорону здоров’я. На сьогодні це реально?Треба відобразити реальний стан, що є державна медицина, страхова медицина і приватна медицина.

Зміни в основному законі України мають передбачати права та обов’язки народних обранців. Йдеться про призупинення повноважень після зняття з посади депутата.

Олександр Бандурка, ректор Харківського національного університету внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор

Депутат повинен отримувати гідну заробітну плату і сам собі визначати яку квартиру винаймати, яким транспортом користуватись, а не те, що йому створюються такі пільгові тепличні умови в яких він забуває про свою роль, суть і призначення.

За словами Олександра Бандурки, свіжа Конституція зі всіма поправками та пропозиціями має бути вже готова до нових президенських виборів. Українці затверджений основний Закон України побачать у 2014-му.

 

Леся Кочержук, Олена Рижова