"Триптих про призначення України" – у Харкові презентували книгу Юрія Шевельова

Харків віками пам’ятає тих, хто любив Харків. Український клуб Слобідчини презентував книжку есеїв харків’янина – науковця зі світовим ім’ям Юрія Шевельова “Триптих про призначення України”.

 

Окремо у ній ідеться про роль Харкова у загальнонаціональному розвитку.

Світлана Маренич, кореспондент

У цьому будинку з Саламандрою по Сумській Юрій Шевельов прожив з 1915 по 1943 рік. У цей період він закінчив Харківський інститут народної освіти та захистив кандидатську дисертацію. Її тема: «Із спостережень над мовою української поезії».

До книги увійшли три есеї Юрія Шевельова, написані в різні часи. Два з них – у Німеччині, в післявоєнні роки, коли вчений перебував у таборі для переміщених осіб. В Українському клубі Слобідчини ці твори вважають світоглядними. Один із есеїв називається “Четвертий Харків.” Там розглядається життя міста, починаючи від козацької доби до радянського періоду. І одним із найголовніших ворогів Харкова Шевельов вважає комплекс провінційності.

Вікторія Склярова, координатор Українського клубу Слобідчини

Один із недоліків, які заважають українцям, ставитись до всього, що після мене хоч потоп, ставитися без душі. Якщо ми подивимося на європейські міста та міста Західної України, як люди з любов’ю оформлюють кожен куточок свого життєвого простору. І саме цього харків’янам треба навчитися.

Навіть не мешкаючи в Харкові десятиріччями, Шевельов називав себе харків’янином, каже голова українського клубу Тарас Данько. У праці про Харків філолог зі світовим ім’ям та філософ виклав погляд харків’янина на бажану для нього Україну.

Тарас Данько, голова Українського клубу Слобідчини

Він пов’язував занепад України із занепадом Харкова. Ми пов’язуємо відродження України із відродженням Харкова. І тому ми й обрали ці праці Шевельова – “Над озером. Баварія” і “Четвертий Харків” як стартові. Щоб ми, харків’яни, замислились над своїм призначенням.

Книжка видана за кошти небайдужих харків’ян, кажуть у клубі, її буде передано до бібліотек та українських спільнот. Слідом за цим виданням планується надрукувати статті Михайла Драгоманова та Ліни Костенко.

 

Світлана Маренич