Тезки стали в нагоді – декомуназація по харківські

Дзержинський район буде перейменований на честь лікаря-невролога і психіатра, доктора медичних наук, професора Владислава Едмундовича Дзержинського.

Як повідомили в міській комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища при Харківській міськраді, у 1913 році Владислав Едмундович очолював земську лікарню Харківської губернії, а в 1915 році – кафедру неврології та психіатрії Харківського університету. У 1919 році отримав звання професора, був серед організаторів університету в Катеринославі (нині – Дніпропетровськ). У 1920 році став деканом медичного факультету, на базі якого незабаром створили медичний інститут (нині – Дніпропетровська медична академія).

Жовтневу революцію в Росії не прийняв і засуджував дії більшовиків і старшого брата Фелікса. У 1922 році виїхав до Польщі, де служив у медичній службі Війська Польського. Після завершення військової служби продовжував медичну практику.

Нагороджений Золотим Хрестом Заслуги – найвищою польською державною нагородою того періоду для цивільних осіб. 20 березня 1942 року Владислав Едмундович Дзержинський був схоплений німецькою окупаційною владою і розстріляний під час публічної страти ста поляків у місті Згеж.

Подібна ситуація і з Фрунзенським районом. Як повідомили в міській комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища при Харківській міськраді, район буде названий не на честь революціонера Михайла Фрунзе. Його назва має увічнити  лейтенанта Тимура Михайловича Фрунзе – льотчика-винищувача 161-го винищувального авіаційного полку (57-ма змішана авіаційна дивізія, Північно-Західний фронт).

Тимур Фрунзе народився 5 квітня 1923 року в Харкові, в сім’ї полководця і революціонера Михайла Васильовича Фрунзе. Навчався в спеціальній середній школі особливого призначення (артилерійській) №2, яку закінчив у 1940 році. У 1941 році з відзнакою закінчив Качинську військову авіаційну школу імені О.Ф. М’ясникова.

З кінця грудня 1941 року до дня загибелі Тимур Фрунзе бився на Північно-Західному фронті. За 10 днів перебування в 161-му винищувальному авіаційному полку він зробив 9 успішних бойових вильотів на прикриття військ у районі міста Стара Русса Новгородської області. Брав участь у трьох повітряних боях, особисто збив два і в парі зі своїм веденим – один літак супротивника. Загинув у повітряному бою 19 січня 1942 року.

За зразкове виконання бойових завдань командування і проявлені при цьому відвагу і геройство Указом Президії Верховної Ради СРСР від 16 березня 1942 року Тимуру Фрунзе було присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно. Навічно зарахований до списків 1-ї ескадрильї 161-го авіаційного винищувального полку.

Нагадаємо, у Харкові вже відбулись 2 спроби провести громадські слухання з перейменування вулиць на вимогу закону про декомунізацію. Перші були зірвані. Щодо других, то в мерії заявили – їх спіткала така ж саме доля. Іншої думки дотримуються громадські активісти. Вчора, 12-го листопада, коли президія слухань пішла з зали ККЗ “Україна”, ті, хто лишились, обрали лічильну комісію і слухання продовжились. Як результат, запропоновано наступні наступні варіанти перейменування:

Комінтернівський р-н — в Європейський, Червонозаводський — в Основ’янський, Московський — в Салтівський, Київський лишається без змін, Дзержинський — в Шевченківський, Ленінський — в Зарічанський, Жовтневий — в Баварський, Орджонікідзевський — Роганський, Фрунзенський — Немишлянський.

Тим часом, 1-й віце-мер Ігор Терехов заявив – громадських слухань з перейменування в Харкові більше не буде, відповідне рішення прийматимуть на найближчій сесії міськради.