Сьогодні – свято Преображення Господнього, або Яблучний Спас

Преображення Господнє – одне із 12-ти найбільших християнських свят, відзначається православними та греко-католиками. Припадає на Успінський піст або Спасівку, проте цього дня дозволяється споживати рибу, олію та вино.

ябл спас1

Історія свята:

Це свято встановлене в пам’ять Преображення Господа Ісуса Христа перед учнями на горі Фавор.  Преображення (грец. Метаморфосіс, лат. Transfiguratio) буквально перекладається як “перетворення в інший вид” або “зміна форми”. Повна назва свята – Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

Традиції:

У це свято за древнім церковним звичаєм святять груші, яблука, мед і об­жинкові вінки або жмут колосся жита й пше­ниці. Тому в народі цей день називають Другим, або Яблучним, Спасом. Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який і прийнято освячувати в цей день.
За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після Спаса стають набагато холоднішими. В середній смузі України від цього дня вже можуть починатися приморозки, а тому й ка­жуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про за­пас!»

Народні прикмети:

Прийшов Спас – бери рукавиці про запас.

Минув Спас – держи кожух про запас.

До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.

Як у Спасівку будуть великі вітри, то зима буде з віхолами та лютими морозами.

Якщо у Спасівку на деревах жовтіє листя, це віщує ранню осінь.

Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде.

Якщо на Спаса йде дощ, січ