Сьогодні православні віряни вшановують Хрестовоздвиження

Сьогодні, 27-го вересня, Православна Церква відзначає Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.

воздвиження

У цей день православні християни згадують дві події. У 326 році в Єрусалимі був знайдений хрест, на якому розіп’яли Іісуса Христа. Сталося це близько гори Голгофи, де був розп’ятий Спаситель. І друга подія – повернення Животворящого Хреста з Персії, де він перебував у полоні. У VII столітті повернув його в Єрусалим грецький імператор Іраклій.

Обидві події об’єднувало те, що Хрест перед народом воздвигали, тобто піднімали. При цьому направляли його на всі сторони світу по черзі, щоб люди могли вклонитися йому і розділити один з одним радість знайдення святині.

Воздвиження Хреста Господнього – це двунадесяте свято. У цей день у православних – строгий піст. Не можна їсти м’ясо, рибу, яйця і молочні продукти. Їжу можна приправляти тільки рослинною олією.

Історія свята:

Як говорить Переказ, Хрест Господній був знайдений перед святом Великодня, Світлого Христового Воскресіння. Тому спочатку Хрестовоздвиження відзначали на другий день Великодня.

У 335 році в Єрусалимі освятили храм Воскресіння Христового. Сталося це 13 вересня. В честь цього свято Воздвиження перенесли на 14 вересня (за старим стилем; за новим стилем – 27 вересня). Єпископи, які приїхали на освячення з усіх кінців Римської імперії, розповіли про нове свято усьому християнському світу.

Богослужіння цього дня не поєднується з жодною іншою службою. Наприклад, пам’ять Іоанна Златоуста переноситься на інший день. Цікаво, що під час Утрені на Хрестовоздвиження Євангеліє читається не на середині храму, а у вівтарі.

Кульмінаційний момент свята – коли головний священик або єпископ, одягнений в чорне вбрання, виносить Хрест. Всі присутні в храмі цілують святиню, а предстоятель помазує їх святим єлеєм. Під час спільного поклоніння Хресту співається тропар: «Хресту Твоєму поклоняємося, Владико, і святе воскресіння Твоє славимо».

Хрест лежить на аналої до 4 жовтня – дня віддання Воздвиження. На віддання священик несе хрест у вівтар.

Народні традиції:

На Русі свято Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього об’єднувало в собі церковні та народні традиції.

В цей день селяни малювали хрести на дверях будинків, клали маленькі дерев’яні хрестики в ясла коровам і коням. Якщо не було хрестика, його заміняли перехрещені гілки горобини.

27 вересня називали також треті Осеніни або Ставров день. Це був заключний день бабиного літа, третя і остання зустріч осені. «На дворі Воздвиження, остання копиця з поля рухається, останній віз на тік поспішає!». «На Воздвиження шуба за каптаном тягнеться!». Свято Воздвиження іменували також «капустницями».

За матеріалами сайту УПЦ