Ненадруковані видання та призабуті твори – у Харкові презентували книгу Ігоря Муратова

“500 сторінок душевного багатства, яке треба читати зранку і на сон грядущий” – такими словами критики описують книгу Ігоря Муратова “На крилах Літани”. Сьогодні її презентували у бібліотеці Короленка. Якби автор дожив до цього дня, йому б відсвяткували ще й 100-річний ювілей.

 

Книга складається зі збірок ненадрукованих видань та призабутих творів поета.

Валерій Дяченко, літературний критик

Лірична нота, майже в 500-сторінковому томі видана, оце найбільше багатство душевне. І це треба, отак знаєте, на сон грядущий читати, вранці вставши, щоб надихатися, бо лірик просто дивовижний. У нас взагалі, українська – то поезія це насамперед- глибинні, пронизливі лірики, які так передають найтонші відтінки душі, звичайно вони розвивають неймовірно читача, який прилучається.

Головними гостями презентації буди діти письменника – Олексій та Ольга Муратови. Вони розповіли про творчий шлях талановитого батька та нелегкий шлях видання його останньої книги.

Олексій Муратов, син письменника

Я її зібрав 25 років тому. Вона була видавництва “Дніпро”. Я отримав рецензію, дуже позитивну рецензію з приміткою: “На жаль, немає коштів” і на цьому все зупинилось. І у мене не було коштів дуже довго.

Чверть сторіччя потому скрутне становище змінилося на краще, і тільки на сторічний ювілей поета його книгу побачили читачі. Для першого разу обмежилися однією сотнею екземплярів, і якщо книга сподобається – надрукують більше, обіцяє Олексій Муратов. Ще він зазначив, що при редагуванні, ні єдиного рядка або слова не прибрали, що свідчить про неймовірну техніку письма батька.

Ольга Муратова, дочка письменника

Я не стримний росток, неповторная барва світанку і нема в мене меж коли я ще в собі осягнусь.

Окрім презентації книги відбулося відкриття ювілейної документальної експозиції, особливі місця якої займають творчі рукописи Ігоря Муратова, його архівні документи, записники різних років, фотопортрети поета та його родини. І ще один документ привернув увагу кожного – останній рукопис письменника з пам’ятним написом дружини Наталії Андріївни “Закінчив 28 березня 1973 року”. Наступного дня серце Ігоря Муратова зупинилося.

 

Юлія Поколодна