"Між минулим і майбутнім" – в літературному музеї виставка раритетних предметів (відео)

“Між минулим і майбутнім”. У Харківському літературному музеї триває виставка відреставрованих старовинних речей дев’ятнадцятого-двадцятого століття. Серед експонатів – копія скрипки Страдіварі, столітня скринька та лист російського письменника Івана Тургенєва. Музейники кажуть, збирали експозицію з речей, що приносили відвідувачі. Половину купляли самі.

 

Відреставровані без змін. У Харківському літературному музеї триває виставка відновлених пам’ятків, що дійшли до нашого часу ще з позаминулого століття. Основне, розповіли в музеї, зберегти предмет таким, яким він був в оригіналі. А це заслуга майстрів, котрі із старовинних речей роблять дива. Проте свого секрету не розкривають.

Тетяна Пилипчук, старший науковий співробітник Харківського літературного музею

Реставраційні майстри прийшли з такою ідеєю, вони хотіли показати свою роботу, і ми подумали, що справді їх роботу варто показати. Що це кропітка і потрібна нам робота, без них багато експонатів цікавих, раритетних ми б сьогодні не мали.

Тетяна Пилипчук у музеї працює майже десять років. Розповідає, реставратори роблять майже неможливе. Матеріали не міняють, а відновлюють, тому це вимагає часу. На реставрацію скриньки, якій більше століття, знадобилося близько півтора роки.

Тетяна Пилипчук, старший науковий співробітник Харківського літературного музею

Те, що робили в майстернях, вони не замінили тканину, вони відновили те, це не замінено – це відновлено, бачите в якому стані зараз ця скринька.

В експозиції і лист київського символіста Клима Поліщука до своєї дочки Лесі. Книгам та журналам теж повернули належний вигляд.

Володимир Чапля, науковий спрівробітник Харківського літературного музею

Это книги, которые буквально рассыпались, вот наши реставраторы сохранили их хотя бы от дальнейшего разрушения.

Леся Кочержук, ОТБ Новини

Родзинкою літературної виставки “Між минулим і майбутнім” є лист Івана Тургенева до викладача харківської гімназії Дмитра Бутникова. Тепер відвідувачі можуть побачити йього на власні очі.

Серед експонатів – і український національний одяг кінця дев’ятнадцятого – початку двадцятого століття, предмети – побуту-етажерка для книг та нот, музична шкатулка, яка працює і сьогодні. А також копія скрипки Страдіварі. У дев’яностих такі на чорних ринках продавали як оригінал.

Тетяна Пилипчук, старший науковий співробітник Харківького літературного музею

Це не підробка, можливо за основу була взята скрипка Страдіварі, для того, щоб зробити цю скрипку.

На фортепіано німецького виробництва першої половини двадцятого століття у музеї грають і сьогодні на заходах. Більшість експонатів, кажуть музейники, придбано за кошти музею, решта-подарована колекціонерами. Виставка триватиме до кінця серпня.

 

Леся Кочержук