Чому постали українці – в переддень вшанування Гідності та Свободи учасники Майдану зустрілись з харківськими школярами (фото)

Вільні творять майбутнє. Під таким гаслом цього року пройде День Гідності та Свободи. Свято в Україні, що відзначається щороку 21-го листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції (2004-го року) та Революції Гідності (2013-го року). До цього дня в Харківському історичному музеї відбулася зустріч харківських учасників Революції Гідності із школярами.

Чому розпочалася Революція Гідності, розповіли харківським школярам працівники історичного музею. Мовляв, під вечір 21-го листопада, після оприлюднення рішення уряду про призупинення процесу підготування підписання Угоди асоціації України з ЄС, люди стали самоорганізовуватися через соціальні мережі. І перша акція розпочалася у Києві на Майдані Незалежності близько 22-ї години. Згодом, а особливо після непідписання угоди президентом Януковичем, події розгорталися дуже швидко.

Людмила Глазкова, зав. сектора науково- експозиційного відділу ХІМ

8 грудня — марш мільйона. 1-ше найчисленніше віче на Майдані Незалежності. 10 грудня наступної ночі після зачистки наметових містечок біля Будинку офіцерів на вулиці Лютеранській та Богомольця «Беркут» взявся штурмувати Майдан. І Будинок профспілок. Але активісти витримали наступ.
Харківська сотня билася з озброєними беркутівцями нарівні з іншими, – розповів харківський фізик Леонід Онищенко- він же учасник Помаранчевої революції, Євромайдану в Харкові та Києві, сотник.  Але протистояти жорстоким спецпризначенцям студентам та інтелігенції було важко.

Леонід Онищенко, учасник всіх майданів

Ми запалили оту барикаду, бо вони, як вовки, з усіх боків, обступають, стріляють, а в нас і бруківки не залишилося, бо ми її вибрали з- під ніг. Запалили — і туди йшло все: і палатки, і піддони. І одежу кидали, бо вовків тільки втравити вогнем- не полізли.
Одним із драматичних та незабутніх моментів Революції Гідності був лютневий розгін Майдану, – каже Леонід Онищенко, – коли “беркутівці” знущалися навіть із поранених.

Леонід Онищенко, учасник всіх майданів

З Грушевського швидка вирулює, і хоче вискочити з пораненими. І “беркути” зупиняють, розбивають скло- лобове, бокове. Водія викидають. Розпахують обидві двері. Викидають поранених на бруківку і починають добивати.
Назва «Небесна Сотня» є умовною, – говорить Леонід Онищенко. За офіційними даними, тоді на Майдані в Києві загинуло майже 170 активістів, ще близько 200-т — безвісти зниклі. В історичному музеї зберігаються речі 3-х харків’ян, які загинули під час розстрілу активістів на вулиці Інститутській.

Людмила Глазкова, зав. сектора науково- експозиційного відділу ХІМ

Це також світлошумова граната  – його трофей. Його також квиток, останній квиток , який він взяв у житті.

10-класниця Маргарита говорить, що по телевізору бачила події на Майдані, але розібратися в них їй, щколярці, було важко. Тому такі зустрічі з учасниками Революції Гідності молоді необхідні.

Маргарита Сакурова, учениця 10 класу ЗОШ №8

Для нас важливо знати, як це відбувалося, як люди йшли заради України на погибель, можна сказати.
Учасники Євромайдану наголошують: боротьба України триває і досі. Тож важливо допомагати воїнам АТО. Коли б кожен хоч трохи допоміг, вони б відстоювали Україну в кращих умовах, менше б ризикували життям. Учасник Євромайдану в Києві та Харкові, волонтер Володимир Безрук розповів, як з товаришем допомагає війську.

Володимир Безрук, волонтер, учасник Революції Гідності, м. Дергачі

Ось бачите, представлені наші пластини і бронежилет. Які ми передали війську безкоштовно, більше 80 штук. По підтвердженим фактам, – хлопці нам дзвонять- сказали, що наші бронежилети 18 чоловікам спасли життя.
Вийшла на Майдан у Харкові , щоб деколонізувати Україну, – говорить співкоординаторка Харківського Євромайдану Вікторія Склярова.

Вікторія Склярова, співкоординаторка Харківського Євромайдану

Ми будемо гуртувати своїх сусідів, висаджувати квіти, що ми і робили цього року і минулого . І ми не будемо викидати пластикові пакети з вікна автівки. Ми будемо палити у відведених для цього місцях.

Леонід Онищенко жартома і не безпідставно порівнює українські Помаранчеву революцію та Революцію Гідності з Французькою буржуазною революцією, яка тривала 10 років.

Леонід Онищенко, учасник всіх Майданів

І скільки їх, перепрошую, ковбасило: і Наполеон третій, і Реставрація, і знов — перша республіка, друга, дванадцята, поки вони в ЄС щасливо зажили.  Тирана скинули. Треба тепер кожного дня будувати, піддавлювати маленьких тиранів теж. Привчати, що вони — слуги народу, а не навпаки.

Нагадаємо, 21-го листопада 2013-го року в Україні почався Євромайдан. Це сталося після того, як уряд Миколи Азарова вирішив зупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. За даними Генпрокуратури, оприлюдненими цього тижня, команду на розгін  Євромайдану в ніч на 30-те листопада 2013-го року дав особисто колишній Президент Янукович. І щоб придушити Майдан, тогочасна влада видала “тітушкам”- молодикам кримінальної зовнішності понад чотири сотні одиниць зброї та 90 тис. набоїв. Але ні жертви, ні жорстокість правоохоронців та криміналітету, не зупинила Майдан на шляху до Свободи.

 

Світлана Маренич

фото- сайт Харківського історичного музею