Звідки взялись борги за тепло та гарячу воду у тих, хто отримував субсидії? (відео)

Мав переплату за тепло по субсидії, а нині став боржником. У  такій ситуації опинились чимало містян. У разі несплати виставленого боргу, вони ризикують не отримати субсидію на новий опалювальний період. У “розрахункових лабіриниах” розбиралась Світлана Маренич.

квитанцииденьги
Пенсіонерка Світлана Федорівна отримала квитанцію від тепломереж із боргом понад 2,5 тис.грн. При тому, що всі рахунки, виставлені тепловиками, сплачувала повністю. Лише зараз, у прозорому офісі Київського району, вона дізналася, що крім оплати, виставленої у квитанції тепловиків, є ще якийсь обов’язковий платіж, про який вона не знала. Але повідомлення про обов’язковий платіж нібито мали рознести ЖЕКи, або їх можна було отримати в управлінні соцзахисту.

Світлана Федорівна, пенсіонерка

-Но 2600 я сейчас не могу заплатить.

– Это то, что Вы должны выплатить в течение года. До 1 мая 2018 года этот долг должен быть уплачен.

Світлана Федорівна- економіст за фахом. Вона вирахувала, що вже й так виплачує понад 20% від пенсії за комунальні послуги щомісяця .

Світлана Титаренко, жителька Київського районуХаркова

И опять мне надо 2600 грн. с лишним заплатить. За что – я не понимаю. У меня стаж экономический- 54 года. И я не понимаю. Что тогда бабушка поймет? Которая вообще не в курсе. Сколько вы нас в землю закопаете – вот этими своими расчетами- перерасчетами. Это безобразие на государственном уровне.

Чимало літніх людей отримали ще й борг за гарячу воду. При тому, що намагалися економити. Все тому, що відділи соцзахисту не встигли нарахувати субсидію, – скаржиться Віктор Ужвій.

Віктор Ужвій, житель Київського району Харкова

Мне не дали субсидии- не успели начислить за май месяц. И прислали полностью за три куба 221 грн.И я обязан заплатить. Сказали – в течение 2 месяцев не заплатишь- у тебя будет долг. А где я х возьму? У меня с супругой пенсия 2600. За что я буду жить?

Усі, хто взяв роздруківки відділів соцзахисту і погасив обов’язковий платіж, нині не мають боргу за тепло, – пояснюють в управлінні праці та соціального захисту адміністрації Київського району. Однак визнають, що в системі даних бувають збої, через які може з’явитися борг.

Галина Горбенко, заст. начальника управління праці та соцзахисту адміністрації Київського району

Були випадки, коли двічі знімалася сума субсидії помилково, потім поверталася особам. І були випадки, коли людина сплатила- в неї на руках була квитанція про сплату з відміткою касовою, а в друкованій формі не було цього платежу. Тобто звірку провести з з комунальним підприємством теж не завадило б.

Жителі старих багатоповерхівок опинилися в ситуації споживачів, яким нібито надали більше тепла, ніж передбачено соціальними нормами. Без лічильників і пристроїв для контролю подачі тепла володарі помешкань не можуть ні зекономити, ні вимкнути тепло, – визнають в обласному департаменті соціального захисту.

Юрій Шпарага, директор обл. департаменту соцзахисту населення 

Тут, як говорять, м’яч на полі тепломереж. І тепломережа надала тепла більше. Ви сплачували соціальну норму, ви сплачували обов»язковий платіж, але фактично тепла спожили більше, і за фактичне споживання треба доплатити.

Та чи дійсно отримали більше тепла — механізму, як це довести, немає ні в тепловиків, ні у власників квартир. Експерти із житлово-комунальних питань розповіли, що останнім часом надходить більше запитань від харків»ян, і не лише про борги. На переконання Михайла Гаєвськог’, субсидіями не варто користуватися взагалі, бо це корупційна схема. Мовляв, замість соціального захисту людей, під час нарахування чи то скасування субсидій в чиновників та комунальників з”являється новий простір для маніпуляцій.

Михайло Гаєвський, експерт у сфері ЖКГ

Почему возникла эта ситуация? Первое- это мошеннические действия коммунальщиков. Второе-непрофессиональные действия собесов. И третий вариант- это сговор между теми и другими. Но тогда это чистейшей воды коррупция, это все подпадает под определения статьи Криминального кодекса.
На думку експертів із житлово- комунальних питань, справами субсидіянтів, які сплачують понад визначену законом норму та ще й мають борги, давно мають займатися правоохоронні органи. У Харківських тепломережах  тим часом пояснили, що у травні управління соцзахисту провели перерахунок субсидій. І кошти, нараховані державою тепловикам понад міру, довелося повернути. Зі слів заступника гендиректора Харківських тепломереж, багато харків’ян, які отримували субсидію, взагалі не платили за тепло.

Дмитро Щербак, заступник генерального директора КП “Харківські телові мережі”

То, что сделали мы – возврат неиспользованной суммы субсидий- 72 миллиона. То есть общая сумма довыставленных людям денег- 260 миллионов. У нас субсидиантов, у которых есть долги на конец отопительного сезона это 115 тысяч. Но у всех разные долги. У кого-то повозникали- тысяча, у кого-то гривни, копейки.

Тепловики і працівники соціальних служб радять сплатити борги відразу чи розтермінувати на кілька місяців, уклавши договір реструктуризації. Мовляв, таким чином можна знов отримати субсидію. Тим часом харків’яни, яким попри оплату за рахунками надійшли квитанції з боргами, говорять, що не почуваються соціально захищеними.

Світлана Маренич