«Земним шляхом до духовного» – на Харківщині завершилась піша хода, присвячена Григорію Сковороді (відео)

270 км пішки за 18 днів. Вихідними на Харківщині завершилась хода «Земним шляхом до духовного». ЇЇ присвятили творчості філософа Григорія Сковороди. Учасники ходи пройшлись територією  Полтавщини, Сумщини та Харківщини, побувавши у майже 30-ти населених пунктах. У такий спосіб прагнули популяризувати творчість мандрівного філосова. Зустрічала сучасних мандрівників Юлія Котелевська.

хода сковорода

Студент з Кіровоградщини Антон, один із 4-х людей, який пішки пройшов стежкою мандрівного філософа Григорія Сковороди. 270 км та майже 30 населенних пунктів за 18 днів. Цю мандрівку, каже юнак, він запам’ятає на все життя.

Антон Дудник – учасник пішої ходи

Завдяки цій ході, ми змогли пройтись тим шляхом, яким ще 300 років тому ходив відомий український філосов. Розмовляти з нащадками людей, з якими розмовляв Григорій Сковорода. Відчути енергетику тих місць, які відвідав український письменник.

Піша хода «Земним шляхом до духовного» стартувала у селищі Чорнухи, що на Полтавщині. Далі шлях мандрівників пролягав через Полтавську та Сумську області до Харківської. Завершили ходу у Золочівському районі, в селищі Сковородинівка, на могилі філософа. Серед тих, хто доєднався до ходи, був і Владислав. Він розповідає, у такій справі не завадить фізична підготовка, а ще вміння правильно розподіляти час та сили.

Владислав Давидов – учасник пішої ходи

Було дуже важко в перший день, коли ти ще не звик до ходи, а взагалі, 15-20 км – це оптимальна відстань вдень. І головне було ідти зранку, коли не так спекотно, тому що коли дуже жарко, то не комфортно.

За час ходи провели понад 40 творчих зустрічей у місцях зупинок. На своєму шляху мандрівникам довелося поспілкуватися більш ніж з 2-ма тис. людей. Реакція була різна, розповідає організатор ходи Валерій Манженко.

Валерій Манженко, ініціатор акції, науковий співробітник Національного літературно-меморіального музею Г.С. Сковороди

Люди, які знайомі із творчістю або постаттю Сковороди, реагували нормально але були і такі люди, які були до цього не зовсім готові.Може в цьому і було наше завдання, щоб проінформувати цих людей, щоб просвітити їх дух, щоб підняти їх до того високого духовного рівня на якому був Сковорода. І я думаю, що таким чином, мета ходи досягнута.

Знімали під час ходи і документальний фільм про життя та діяльність Григорія Сковороди. Жодних сценарієв чи постановочних кадрів, тільки навколишні пейзажі та щирі людські емоції , так описує знімальний процес режисер – оператор стрічки Олександр Маляренко. До того ж люди, які зустрічалися мандрівникам на шляху, надихнули режисера на створення другого фільму.

Олександр Маляренко – керівник гуртка “Юний журналіст” Центру дитячої та юнацької творчості м. Світловодськ

Если среди нас жил такой философ, то нужно как-то ценить и взращивать в себе эти знания, хотя бы помнить, а так получается, есть парк, есть музей, а о Сковороде никто не знает. Поэтому фильм будет больше эмоциональный и красочный. А за счёт тех людей, которые нас принимали на пути следования, я думаю, что будет второй фильм, который расскажет о той не простой жизни нынешних украинцев, которые вынужденны покидать эту страну.

По завершенню ходи її учасники отримали грамоти та зібрання творів Сковороди. Також всі присутні вшанували пам’ять філософа покладанням квітів до його могили. Приїхали на зустріч і екскурсійні групи із різних областей.

Людмила Міщенко – директор Охтирського міського краєзнавчого музею

Ця зустріч, ця наша сьогодняшня екскурсія утвердить нас у тому, що ми на вірному шляху, що в нас є такі видатні українці, на яких тримається вся основа нашої української нації.

Така хода Сковородинівськими стежками проводилася вперше за 223 роки після смерті мандрівного філософа. Та в майбутньому, сподіваються ініціатори акції, хода стане традицією.

 

Юлія Котелевська