“Зберегти не можна зруйнувати” – у Харкові та ще 5-х містах знімуть фільм про архітектурні цікавинки

Осучаснюючи містa України, не знищувати їхній старовинний дух. Громадські активісти об’єдналися для захисту культурної, історичної та архітектурної спадщини Харкова та ще 5-ти міст України. Вони заявляють, що їхній проект «Ctrl+S. Захисти майбутнє» допоможе з’ясувати причини руйнування знакових будівель та подолати цю довготривалу тенденцію.

зберегти не можна

Зберегти архітектурну спадщину покликаний проект «Ctrl+S. Захисти майбутнє», який нещодавно розпочали представники громадських організацій України. І перш за все, – певні ініціатори проекту, – треба проаналізувати законодавство.

Олена Рофе-Бекетова, ініціаторка та координаторка проекту «Ctrl+S. Збережи майбутнє»

Чи є місця, які провокують корупцію або ситуації, коли свідомо можна будівлю вивести з-під охоронного договору. І таке інше.
Наявність грошей – один із важливих чинників для того, аби нарешті почати реставрувати старовинні будинки та інші споруди, що сипляться на очах, – наголошують представники міськради. Мовляв, реставрувати дорого, та ще й експертів з архітектури треба до цього залучати. Не менш важливими є й медійний та освітній чинники.

Олена Горошко, депутатка міськради Харкова, членкиня комісії з гуманітарних питань, професорка, докторка соціологичних наук

В старинных зданиях нельзя поставить стеклопластиковые белые окна, или, допустим, церковь 18-19 веков облицевать пластмассой. Просто у людей должен быть определенный уровень образования. Такое образование в наших школах, на уровне образовательного пространства у нас отсутствует.
Наразі першим питанням стоїть створення переліку будівель, що потребують негайної реставрації, аби вони просто не впали, – говорить Олена Горошко. У Харкові, Києві, Дніпрі, Ужгороді, Львові та Івано-Франківську під час реалізації проектузі спеціалістами, громадськими активістами та чиновниками проведуть інтерв’ю. Вони ляжуть в основу документального фильму «Зберегти не можна зруйнувати» про понад 100 історичних будівель та місць, що наразі перебувають під загрозою зникнення. Розповів режисер та директор фільму Павло Сіроменко. Мовляв, настав час за допомогою фільму розповісти суспільству про туристичну цінність України і оцінити ті втрати, яких завдає байдужість до пам’яток, що руйнуються, нашому національному іміджу.

Павло Сіроменко, режисер, директор фільму

Куда бы Вы не заехали-будь это райцентр, область- ситуация печальная. Связано это не только с чиновниками, законами. Это глобальная проблема, которую мы постараемся раскрыть.

Водночас, – обіцяє режисер, – автори фільму старатимуться зробити все, аби він не став майданчиком для піару, виправдання для чиновників. Від них вимагатимуть конкретних відповідей на конкретні запитання. Фільм буде презентований у містах, де він знімався, та може, й в інших містах, орієнтовно у грудні- січні, – говорять ініціатори проекту. Увесь зібраний матеріал активісти використають для того, аби підготувати зміни в закон “Про охорону культурної спадщини”. Підсумки роботи підіб’ють навесні наступного року.

Світлана Маренич