З Первомайського Хімпрому вивезли всі небезпечні речовини

Харківщині не загрожує екологічна катастрофа від зараження пестицидами і агрохімікатами. Останню партію небезпечної отрути днями вивезли з Первомайського “Хімпрому”. Щоправда, отрути на колишньому хімічному гіганті виявилося набагато більше, ніж думали.

 

Аварія у цеху отруто-хімікатів на Хімпромі сталася 20 років тому – пожежа перетворила небезпечні речовини на ще гірші сполуки. Як пригадує головний технолог підприємства, тоді обсяги виробництва отрут становили чотири вагони на добу. Відповідно і масштаб проблеми вражав.

Володимир Шилов, головний технолог ДП “Хімпром”

Действующим началом ядохимикатов, которые выпускались на Химпроме были фосфор-органические соединения – это сами по себе очень опасные вещества, а при пожаре под влиянием высокой температуры они деструктировали в более опасные вещества, которые представляли реальную угрозу окружающей среде.

Як кажуть екологи,  90-х років минулого сторіччя отруйне збіжжя по всій області нікого майже не цікавило. Спочатку ще утилізували по 100 тонн відходів на рік. Після 2004 у владних кабінетах про пестициди ніби забули.

Артем Георгіян, начальник Державної екологічної інспекції у Харківській області

На сегодняшний день нам досталось это наследство оно лежало не всегда в обособленных специализированных местах, поэтому возможно были порывы утечки попадания в грунтовые воды и то что сегодня сделано такое большое дело это для всех нас большой плюс.

Это вот в Валковском районе они так находились, даже нет самого склада.

Після того, як у 2007 “Хімпром” остаточно припинив роботу у спадок нинішньому керівництву області від попередніх керманичів залишились руїни колись потужного підприємства. Тисячу тонн отрутохімікатів поступово зносили колишні працівникі заводу у напівзруйнувані сховища аби пестицитди не заражували грунт та повітря. Екологи роками били на сполох. Найбільшу кількість отрути у 967 тонн з Хімпрому вдалося вивезти буквально кілька тижнів тому. До 25 травня територію звільнили остаточно.

Анатолій Юрченко, завідувач лабораторією УНДІЕП

После того , как вывезли пестициды экологи никогда не успокаиваються. Мы обследуем прилегающие территории и территории складов. Но, как правило, этот склад более благополучен. Тут он локализован.

Утилізовувати пестициди в Україні ніде, тож усі залишки небезпечної речовини транспортували єврофурами до Польщі. Причому вивезли не лише саму отруту, а, навіть, тару від неї.

Роман Квартенко, начальник Державного управління охорони навколишнього середовища у Харківській області

Это мы справились с задачей, которую нам оставили наши предшественники, я еще раз хочу повторить – последняя инвентаризация проходила в 2003 году.

Кошти на ці заходи знадобилися чималі – майже 35 мільйонів гривень держава виділила з екологічного фонду і 6 мільйонів профінансували з обласного бюджету. Обласні очільникі наголошують, що далі тягнути з вивезенням отрути не могли, як це робили їхні попередники, адже екологічна катастрофа могла статися будь-коли. Наразі уся територія Харківщини очищена від агрохімії і жителям нічого не загрожує. Особливо приємно – наголошують екологи, що екологічний фонд почав поповнюватися коштами у рекордні терміни. Це свідчить про зміну світогляду не тільки влади, а й підприємців.

Роман Квартенко, начальник Державного управління охорони навколишнього середовища у Харківській області

Каждый, кто является предпринимателем, директором предприятия, он должен понимать, что платит не государству, а будущим поколениям.

 

Вікторія Котова