Відносиш батарейки до спецпунктів прийому, рятуєш рідну землю від забруднення

Карта пунктів приймання батарейок з’явилася в Харкові. Зі слів волонтерів, які понад 2 роки займаються збором розряджених елементів живлення, харків’яни досить мало знають про те, куди саме нести батарейки. Мовляв, влада не проводить інформаційної кампанії, а тим часом кинуті до смітника батарейки, завдають значної шкоди довкіллю.


На кожній батарейці є позначка : не викидати в звичайний сміттєвий бак. Та кидаючи розряджені батарейки просто на землю, в траву чи то купу листя, не кожен знає, якої шкоди завдає природі.

Світлана Маренич, Новини «Сьогодення»

Як кажуть екологи, одна-єдина маленька пальчикова батарейка забруднює 20 квадратних метрів землі і 400 літрів води. Ніби й невелика площа. Але як подумати, що протягом тривалого часу тут не ростимуть трава та квіти, стає страшно.

Більше 10-ти батарейок на рік доводиться приносити до пунктів збирання відпрацьованих елементів живлення, – розповів харків’янин Микола Сердеченко.

Микола Сердеченко, харків’янин

Все ж на батарейках: и часы, и весы, и пультики. Масса сейчас всего- без электричества стационарного и нестационарного- никуда не денешься.

Аби більше людей могли здати батарейки, доводиться робити рекламу на сайті. І за нетривалий час назбиралася повна коробка, – говорить менеджер інтернет- магазину . Тож скоро їх можна буде відправляти до Львова, на завод, де переробляють використані елементи живлення.

Микита Єфимов, менеджер інтернет- магазину

Вообще — то от 5 килограмм минимально отправки они принимают. Мы стараемся загрузить по полной программе завод, чтоб на полную мощность начинали работать.

На інтернет карті вказано майже 70  адрес, за якими приймають батарейки.  Втім, подзвонивши за окремими телефонами, ми виявили, що не всі з названих точок працюють. Ініціатори створення карти — а вони базуються в Києві- просять харків’ян повідомляти на сайт, коли за адресою приймальний пункт уже не працює. Тобто має бути зворотний зв’язок.  Ще майже 100 пунктів контролюють волонтери ініціативи «Батарейки , здавайтеся». І в них також є сайт з адресами приймання елементів живлення. За останній рік вдалося в Харкові зібрати півтонни батарейок. Але наразі їх не переробляють, а лише збирають, -говорить волонтер. Поки що лише написано бізнес- план будівництва заводу з їх переробки на Дніпропетровщині.

Ігор Ткаченко, координатор у Харківській області ініціативи «Батарейки, здавайтеся»

Но отправлять за территорию Украины тоже нерентабельно. Поэтому они у нас хранятся в недоступном для природы месте.

У чинному законі України про відходи не прописано, хто має відповідати за утилізацію і переробку, – говорять науковці. Але там є пункт, що коли для певних відходів відпрацьована технологія утилізації, їх забороняється вивозити на полігони. Втім, на ділі він не виконується. Стан справ може поліпшити новий закон, гармонізований з європейським законодавством, який Міністерство екології планує прийняти найближчим часом. У ньому- розширена відповідальність виробника тих же батарейок, ртутних ламп, як у Європі.

Катерина Уткіна, доцент кафедри екобезпеки та екологічного виховання ХНУ ім. Каразіна

Если Вы идете в магазин, где батарейки, то там должен стоять контейнер, где вы сможете сдать свои батарейки. Второй вариант: когда Вы сдаете свои батарейки, то получаете купон на скидку при покупке следующих батареек. То есть производитель заинтересовывает покупателя, чтоб Вы сдавали батарейки куда надо, а не выбрасывали в мусорку.

Кирило, студент

Это было бы стимулом- небольшая оплата. И было б все нормально.

І все ж студенти університету певні: негаразди з неправильно утилізованими батарейками виникають не через відсутність економічних стимулів, а через елементарну непоінформованість та низьку культуру людей.

Гліб, студент

Проблема батареек в Украине в том, что люди просто не знают, что существуют такие пункты сдачи для утилизации батареек. Мне кажется, надо проинформировать население. В плане того, что есть такие пункты, что можно сдавать, и то, что влияет плохо на окружающую среду.

Андрій, студент

Мы не видели, конечно, где конкретно скидывают батарейки , и там ничего не растет. Но мы ответственные ребята и знаем, что надо cдавать в специальные пункты приема.

Тим часом наразі загальної статистики щодо збору та утилізації відпрацьованих елементів живлення немає, – повідомили в обласному департаменті екології та природних ресурсів.

Алла Стребкова, начальник управління обл.департаменту екології і природних ресурсів 

Не можем провести такой учет, потому, что на предприятиях по этим вопросам не набралась информация, чтобы мы могли сделать статистику и определить. Мы над этим вопросом работаем. Мы пытаемся собрать информацию по мере возможности, и скоро будем владеть.

Як і науковці- екологи, працівники департаменту сподіваються на скоре прийняття нового закону про відходи. А відтак — вони вже не будуть отруювати довкілля, коли горять на звалищі чи то розкладаються на землі і забруднюють її шкідливими для здоров»я важкими металами.

Світлана Маренич, Новини Сьогодення

29 листопада буде всесвітня акція – Глобальний Кліматичний Марш, яка проходитиме і в Харкові. У грандіозному флешмобі проти змін у кліматі візьме участь велика кількість людей у всьому світі, – зазначають організатори. Однак і без флешмобів ми маємо повсякчас пам»ятати: здаючи на спеціальні пункти приймання батарейки та ртутні лампи, не спалюючи пластик чи інші відходи, ми робимо великий внесок у врятування екології в Україні та в світі.

Світлана Маренич