В Україні створять Конституційну асамблею

Ще наприкінці січня Віктор Янукович видав указ про формування та організацію діяльності Конституційної асамблеї. Потреба змін до конституційного законодавства в Україні викликана висновками Венеціанської комісії 2010 щодо конституційної ситуації в Україні.

Основним завданням цієї структури стане підготовка законопроектів вітчизняними та зарубіжними експертами щодо внесення змін до Конституції.  В адміністрації Президента наголошують, що за для здійснення таких реформ мають запрацювати усі суб’єкти конституційного процесу.

Марина Ставнійчук – радник Президента України.

Дуже важлива позиція європейського конституціоналізму, яка полягає в тому, що зміни до конституції будь-якої держави, в тому числі і України, мають відбуватися виключно в тому порядку, який передбачений конституцією України. Однак питання легітимності, сприйняття суспільством основного закону породжує дуже серйозне питання публічності, демократичності, відкритості конституційного процесу, і саме з цією метою, як на мене, здається вибрана форма конституційної асамблеї.

За словами одного з авторів Конституції України 1991 Леоніда Кравчука, сучасні реалії вказують на нагальність потреби  глибокої конституційної реформи. Адже  нові умови  життя в України вимагають і конституційних змін. Саме це і змусило першого Президента шукати шляхи реформування основного закону. До Конституційної асамблеї увійдуть 100 фахівців, які мають досвід роботи у сфері державотворення і право творення. Крім них, по одній кандидатурі можуть запропонувати громадські організації та  партії, які брали участь в останніх виборах Президента. Вже в квітні поточного року мають бути подані списки до персонального складу асамблеї.

Юлія Губська