У центрі Харкова встановили пам’ятник отаману Івану Сірку

«Душа і рука Сірка з нами!» Над входом до станції метро “Історичний музей” у Харкові сьогодні встановили пам’ятник видатному українському полководцю, кошовому отаманові Запорізького війська Івану Сірку. Офіційне відкриття монумента заплановане на День міста.

сірко3

Опівдні над станцією метро “Історичний музей” вже встановили скульптуру Івана Сірка. Висота постаменту – 1,7 м, скульптури – понад 5 м Пам’ятник відлитий з бронзи. Облицювання постаменту з сірого граніту повторює оформлення виходу зі станції метро. Біля отамана буде встановлена гармата на дерев’яному лафеті, – розповів співавтор проекту, скульптор Олександр Рідний.

Олександр Рідний, скульптор

«У цьому місці, за легендою, був вал Харківської фортеці. І ось Іван Сірко стоїть на валу, тримає прапор зі своїм родовим гербом – першим гербом Харкова. Тобто, зовні історична правда дотримана з деякими коригуваннями на образ, виразність. У цілому мені пам’ятник подобається», – цитує скульптора сайт Харківської міськради.

Відливати фігуру почали ще в 2011-му роціі. Згідно з різними історичними джерелами, козаки під проводом Івана Сірка здобули перемоги в понад 60-ти боях. За однією з легенд, кошовий отаман був родом з Мерефи. Харків’яни говорять, пам’ятник Іванові Сірку треба було встановити в Харкові давно. Втім, факти з біографії полковника мало хто може розповісти. Люди старшого та середнього віку пояснюють це тим, що в Радянському Союзі про Івана Сірка в підручниках з історії майже не йшлося.

Ольга, харків’янка

Это надо: я сейчас найду в Интернете. Но то, что характерником був- точно знаю. Это казаки, которые обладали сверхестественной силой. Даже меч его, руки. Як хлопці наші на фронті.

Студенти та люди до 40-ка років знають про Івана Сірка більше. Говорять, що дізнавалися про нього не лише на уроках історії.

Андрій

Сірко був провідним отаманом українських козаків. Він відзначився тим, що ходив у походи на турецькі війська, проти султана ходив в основному. І після його смерті, що дійсно запам’яталося, з його правицею козаки ходили в походи. І кожного разу вони з перемогою поверталися.

Харківські студенти розповіли, що про Сірка в російських та українських джерелах подаються досить суперечливі факти. Зокрема, в російських джерелах замовчується, що Іван Богун, Григорій Гуляницький, Іван Сірко, Петро Дорошенко та інші представники козацької старшини відмовились підтримати Переяславську угоду й присягти московському царю. Нагадаємо, раніше на Харківщині пам’ятник Іванові Сірку був встановлений у Мерефі.

Світлана Марернич