Традиції та обряди під час Яблучного Спасу

Прийшов спас – готуй рукавички про запас. У п’ятницю православний загал вшанує яблучний спас. На цей день припадає і суто мирське свято – день бджоляра.

 

Три серпневі Спаси, другий з яких яблучний. Після медового Спасу зацікавленість солодким елексиром у харків’ян не зникла. Купувати яблука та мед саме час. А ось відпочивати бжолярам доведеться після свята. Усі харків’яни мають встигнути купити солоденького.

Ігор Соколов, бджоляр

Медовий спас ми вже відмітили. А завжди ми на пасіці відзначаемо. У нас бригада пасічників, ми збираємося на пасіці. І серед бджіл, в лісі, де в нас стоять пасіки, там і відзначаємо. За медовухою обов’язково.


Окрім свят бжолярі не забувають і про роботу. Наразі для них починається новий рік. Святом це назвати складно, бо попрацювати доведеться як слід, зізнаються пасічники.

Михайло Мироненко, бджоляр

Новый год у пчеловодов 19 августа. Это значит, что заканчивается пора отбора меда у пчел и идет подготовка к зиме и от того как подготовишь пчел в зиму и зависит твой следующий сезон. Подготовка начинается 19 августа, вот почему день пчеловода.

Освячувати яблука на Спас давня традиція, розповідає протоієрей Олег Боровльов. Саме у цей час достигає основна частина врожаю. Аби встигнути освятити яблука та мед, слід поспішити до храму зранку, радить священослужитель. Служба триває дві години.

Олег Боровльов, протоієрей

К этому празднику основные сорта созревали. И существует такая традиция, она описывается и в уставе. До этого праздника от нового урожая стараются не вкушать ни виноград ни яблоки, а уже вкушают после того, как есть определенное благословение на вкушение яблок и винограда.

Поки бжолярі дбають про кількість та якість меду, пересічні громадяни вже готові до зустрічі медово-яблучного свята.

Тамара Іванівна

Куплю медку, куплю яблочка. Покушаю и будет спас.

Харків’янка Ніна відзначатиме свято суто у сімейному колі ближче до природи.

Ніна

Ну как, мед, яблоки. Посвятим, как положено.

Наступний спас двадцять дев’ятого серпня. Але їсти яблука необов’язково, кажуть священники. У цей день віруючі вшановують пам’ять святого нерукотворного образу.

Єлизавета Дергачова