Тисячам поранених надано допомогу завдяки інноваційним інструментам, що два роки застосовуються у військовому шпиталі

Тисячам поранених надано допомогу завдяки інноваційним інструментам, що два роки застосовуються у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону. Їх розроблено спільно з науковцями Харківського фізико-технічного інституту. Інструменти добре зарекомендували себе при витяганні осколків з різних органів, однак із ліцензуванням  винаходів – затримка.

 

госпиталь

На слайдах у Харківському шпиталі показують, які осколки виявляли та діставали з поранених військових на передовій. Вони були не лише в кінцівках. І життя захисників України висіло буквально на волосині.

Металлический осколок находился в сердце. Это ранение сердца: он пролетел через правое легкое, остановился в сердце – все благополучно, он был прооперирован.

Пацієнт шпиталю Олександр розповів, що отримав скалкове поранення в населеному пункті Жолобок. І уламок намагалися дістати лікарі в Северодонецьку, однак безуспішно. Харківським фахівцям це вдалося.

Олександр, військовослужбовець 93 ОМБР

Він був глибоко, десь отут, прийшлося за допомогою магніта діставати.

Олександр зараз почувається краще, і після одужання планує повернутися на службу. Так само, як і Артем. Йому теж нещодавно провели операцію.

Артем Добровольський, військовослужбовець

Лучше всех. Какие планы? – Дальше служить.

Інструменти за допомогою яких лікарі рятують життя бійців у харківському шпиталі, виготовлені з титану і запатентовані. На сьогодні таких зроблено близько двох десятків комплектів, говорить старший науковий співробітник Харківського фізико-технічного інституту Олексій Великодний, іноді – під конкретного пацієнта. Зокрема, згадує випадок, коли з бойових позицій привезли юнака зі складним пораненням стопи, і протягом тижня треба було виготовити інструмент для вилучення уламків.

Олексій Великодний, ст. науковий співробітник ХФТІ

Проблема в том, что нет возможности технически реализовать это, чтоб было специальное оборудование, целая обвязка специалистов, которые выполняют операции – токарные, сварочные работы. Это контроль, это производство.

Виявлення та вилучення осколків за допомогою інструментів із магнітом дозволяє провести оперативні втручання з мінімальним пошкодженням тканин, говорять лікарі. А відтак – і одужання проходить швидше.

Володимир Негодуйко, начальник операційного відділення ВМКЦ Північного регіону

Мы их используем как на органах грудной клетки, органах брюшной полости, черепа, шеи, суставов, из сердца даже есть. Извлечение инородного тела в среднем занимает от 5-15 минут. Без этой технологии инородное тело доставали часами.

Застосування інноваційних інструментів не лише в Харкові, а й інших містах, де лікують поранених, довело наявність значного економічного ефекту. Мовляв, перебування поранених на стаціонарі скорочується на шість, а іноді й на вісім днів, що дає економію грошей. До того ж, військові, які одужали, часто телефонують і кажуть: таке лікування більш ефективне, ніж за допомогою старих методів, повідомляють у шпиталі.

Ростислав Михайлусов, доцент кафедри ХМАПО

Это отсутствие инородных тел, мелкие рубцы, хороший косметический эффект. Трудности с лицензированием, к сожалению, пока нет никакой помощи – никто не дает помощи в этом вопросе.

Та поставити на потік забеспечення вітчизняних шпиталів унікальним обладнанням не вдається, бідкаються військові лікарі. Документи для узаконення інноваційних інструментів, які успішно пройшли випробування, було передано до держустанов – Політехмед та Держліки – ще півроку тому, та їх повернули з вимогою виконання всіх бюрократичних процедур. А це час і гроші. У разі викуплення винаходу іноземними інвесторами, кажуть лікарі, українським шпиталям за такі інструменти доведеться платити в рази більше.

Світлана Маренич