Сезонний попит та платоспроможність покупців – найперші чинники формування цін на харчі

“Вільні” ціни. З 1-го липня ціни на харчі більше не контролюються державою. В Уряді певні, що такі зміни допоможуть зменшити тиск на бізненс і забезпечити конкурентноздатність вітчизняного виробника. Як новація вплинули на вартість продуктів на ринках та чи помітили вже їх харків’яни, дізналась Юлія Котелевська.

ціни на овочі

Восени минулого року Кабмін запустив пілотний проект та зупинив регулювання цін на низку соціально важливих продуктів. Раніше торговельна націнка на них не мала перевищувати 15%. А вже з початку цього місяця ціни остаточно пустили у “вільне плавання”, скасувавши постанову, що дозволяла державі контролювати вартість продуктів харчування.

Роман Коваленко – економіст

Надо сказать откровенно, что в принципе, с данной функцией это постановление не справлялось. Скажем так, только кроме контроля над производителем, на цены, на ценообразование это постановление глобально не влияло. Цены на эти товары они растут согласно инфляции, какая она есть в стране и имея сезонный характер.

Ціни на овочі і справді зросли, – кажуть на ринку. Та більше це пов’язанно із сезонним попитом.

Любов – продавець

Где-то на 2-3 грн. Огурец был 10 – сейчас 12, 13. Помидор тоже самое – на 2, на3 рубля подорожал. Кабачок был 7, 8 – сейчас 10. Перец домашний тоже немножко подорожал, но потому что домашний. А такое привозное, конечно, может быть дешевле. Картошка в пределах 15-ти, 13-ти.

Що стосується м’яса – свинина, за словами продавців, у ціні не зросла, незважаючи на те, що утримувати худобу нині стало набагато дорожче’

 Олена – продавець

Как были цены так и есть. Немножко, когда праздник, ошейки на 10 грн. дороже. А так как оно было – 80, 90, 70, так оно и есть.  Так посмотреть, сейчас курочка очень дорогая пошла, поэтому свинина это очень дёшево, очень дёшево.

Більшість покупців суттєвих змін у вартості продуктів після скасування постанови не помітили. Кажуть, ймовірно тому, що ціни і до цього поступово підвищувалися, навіть коли держава вела за ними контроль.

Олексій Головко, харків’янин

По-моему не поменялись цены. На мой взгляд, допустим, на овощи так и остались цены.  Мясо тоже – мы покупаем индюшку, курицу они остались в тех же ценах. Возможно свинина, говядина. По тем продуктам которые мы покупаем к своему столу, мы не почувствовали.

Марина Вікторівна, харків’янка

Летом всегда происходит определённое сезонное колебание цен и поэтому сказать что это сильно впечатлило – нет. Но уходя,конечно, для кошелька чувствуется.

Хто більше всього відчуває зміни цін на продукти, так це пенсіонери. Микола Павлович бідкається, ніколи не бачив, щоб овочі в сезон, коли їх повно на городах, стільки коштували

Микола Павлович, харків’янин

Все подорожало, от там кажуть, що подешевшає яєчко, молоко, а воно ж теж не дешевшає. Ну яєчко трохи впало, а молоко ж воно на місці осталося і молочні продукти. Огурці, коли воно така ціна була – 13-15 грн. огурець. Свій огурець вже пішов.

Молочні продукти і справді стали дешевшими. Пов’язано це, кажуть на ринку, із фінансовою неспроможністю покупців.

Таїсія – продавець

Дуже подешевшало. Молоко якщо ми продавали по 15 грн. за літр, то тепер 12-10. Набагато подешевшало. Немає у людей грошей. Ті шо до мене ходили раніше купляли 2 кг, тепер купляють 800 гр Тому що квартплата дорога і все. А шо ж він получе… і хочеться і не получається.

Експерти вважають, що відсутність контролю позитивно вплине на торгівлю та усуне надмірне втручання держави в економічні процеси, а ось на вартісті продуктів це не має суттєво позначитися через розвиток конкуренції у сфері ціноутворення.

Роман Коваленко, економіст

Глобального повышения на продукты скорее всего не будет, потому что платежеспособность населения очень низкая сейчас. И производителю, как бы ему не хотелось получить максимальную прибыль, но нужно исходить из реалий, что сейчас у населения нет особо много денег, что б позволить себе дорогие продукты. Население экономит на всём, начиная от ЖКГ, заканчивая теми же продуктами, поэтому глобально просто рынок не даст ценам улететь.

Дія постанови поширюється на граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину й м’ясо птиці, ковбасні вироби, молоко, сир, сметану, вершкове масло, соняшникву олію та курячі яйця.

Юлія Котелевська