Про буття геріатричних пансіонатів Харківщини (відео)

Право на гідну старість. Про жахливі умови буття в геріатричних пансіонатах країни заявила уповноважена Верховної Ради України з справ людини Валерія Лутковська. Наша знімальна група вирішили з’ясувати, яким є стан справ на Харківщині.

гер п

Харківський геріатричний пансіонат, що в районі Залютино, більш відомий як Будинок ветеранів праці. 79-річна Вероніка Миколаївна свого часу була першою директоркою цього закладу, а нині стала його підопічною.Тож вона добре знає, як живеться людям поважного віку в таких пансіонатах.

Вероніка Коломенська, підопічна КП «Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці»

Встретили меня очень тепло, создали очень хорошие условия,лучше,чем здесь лично мне негде не будет.

Тут жінка вишиває ікони та картини. Загалом умовами задоволена, хоча зізнається в раціона замало м’яса, та найголовнішим недоілком вважає відсутність працетерапії.

Вероніка Коломенська, підопічна КП «Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці»

Мы очень большое внимание уделяли трудотерапии. Мы тогда открыли переплетный цех, швейный, по сбору шоколадных коробок.  Сечас этого нет и контингет изменился, у нас были более активные, кипела работа, а сейчас затишье, каждый сам себе.

В Харківському геріартричному пансіонаті, який розрахований на 400 людей, нині проживає 304, 40 з них – переселенці з Донеччини та Луганщини.

Борис Баєв, директор КП «Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці»

По возрасту самые молодые один инвалид, ему нет и 40 лет.  40-50 лет — 4 человека, 50-60 — 9, 60-70 -36 и самое большое 70-80 лет-113 человек, 80-90 -11 и свыше 90 — 36 человек. У нас здесь не тюрьма и люди имеют право выхода, но единственное мы требуем,чтобы доктор дал заключение,чтоб он мог нормально назад вернуться.

Пансіонат розташовано у 2-х 5-верхових корпусах з ліфтами. У кімнатах по одному і по двоє живуть самотні люди пенсійного віку, яким потрібен медичний догляд. Серед розваг – є бібліотека з книгами та газетами, на кожному поверсі – телевізор. Для душевної розради на території пансіонату облаштували капличку.

Любов Матвєєвна, підопічна КП «Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці»

-У нас концерты, приезжают заслуженные артисты, ансамбли, кинофильмы смотрим и сами танцуем, у нас есть музыканты.

-А чего не хватает?

-Не хватает мужчин красивых.

Що ж стосується харчування, то годують тут 5 разів на день, а на свята мають особливе меню.

Лариса Костенко, шеф-кухар КП «Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці»

Завтрак в 9, второй завтрак для некторых групп в 11, обед в 14, полудник в 17 и в 18 часов ужин Питание-очень разнообразное, каждый день получают рыбу, мясо, овощи, фрукты,  колбасу, селедку, абсолютно сбалансированное меню у нас.

На належні умови для однієї людини в місяць держава виділяє майже 7 тис.грн., підопічні віддають установі три чверті своєї пенсії. Минулого року з обласного бюджету пансіонат отримав 10 млн.грн. на ремонтн. Таку велику суму виділили вперше за 40 років.

Борис Баєв, директор КП «Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці»

В прошлом году полностью сделали ремонт крыш нежилых помещений, поменяли 270 окон на платстиковые, провели пожарную сигнализацию и начали утепления 2 корпуса. Нам надо делать капитальный ремонт пищеблока, столовой, медчасти, делать ремонты в комнатах подопечных.

На Харківщині 6 геріатричних пансіонатів. В них живуть 1149   людей пенсійного віку. Вільними залишаються 177 місць.

Юрій Шпарага, директор обл. департаменту соцзахисту населення 

Богодухівський — там мешкає 30 осіб, Вовчанський — 101 особа, Вовчанський спеціалізований заклад — там утримуються люди, які за гратами перебували і їм нікуди повернутися. Там 115 осіб. Зміївський -116. Хорошевський — 284 особи

Чиновники запевняють, кожен геріатричний пансіонат на Харківщині має належні умови для утримання пенсіонерів.

Юрій Шпарага, директор обл. департаменту соцзахисту населення 

Ми за 2 роки збільшили харчування в кілька разів, якщо 2 роки тому на одну особу в день – 28 грн, то зараз -60 грн. Коли я розмовляю з підопічними, деякі говрять, що коли збирались сюди, їх пугали, що тут погано комрлять, погане медичне обслуговування, що навіть б’ють, хто такі страшилки придумує… Створені повністю умови для того, щоб достойно проживати в цих пансіонатах. Держава,особливо область турбується про цих громадян.

У планах обласної влади – поступово наблизити умови геріатричних пансіонатів Харківщини до європейського рівня.

Ірина Клименко