Нові можливості та відповідальність – у Старосалтівській ОТГ розповіли про переваги об’єднання(відео)

Опорні школи, новітні спортивні та дитячі майданчики, клуби культурного розвитку, центри адмін послуг. Такі результати створення об’єднаних територіальних громад. В Україні поки що 413 ОТГ, з них 6- у Харківській області. Наш кореспондент Ірина Клименко відвідала Старосалтівську об’єданну територіальну громаду, аби побачити результат реформи.

громады

На Харківщині створені та працююь 6 об’єднаних територіальних громад – це Старосалтівська, Чкалівська, Роганська, Мереф’янська, Нововодолазька та Зачепилівська. Першопрохідцем стала Старосалтівська, що була створена ще у вересні 2015-го. До неї входять Гонтарівська, Червоноармійська, Хотімлянська,Молодівська, Шестаківська сільська та Старосалтівська селищні ради. Об’єднуватись в одну 6 громад спочатку не хотіли, та тепер не жалкують, адже бачать позитивні результати. Так, дохідна частина бюджету після об’єднання збільшилась майже втричі з урахуванням медичної та освітньої субвенції, а власні доходи майже в 2 рази. Державну субвенцію Старосалтівська ОТГ почала отримувати лише у січні цього року.

Едуард Коновалов, голова Старосалтівської селищної ради

В цьому році ми плануємо бюджет 41 млн грн, це із медичною і освітньої субвенціями, власних надходжень плануємо заробить 17-18 млн, надходжень буде більше на 3 млн 200 тис, порівняно із миннулим роком.

На території Старосалтівської об’єднаної територіальної громади функціонують 5 шкіл, серед них одна опорна, один НВК і 3 дошкільні заклади. Після об’єдання ні одну школу не закрили, – запевняють у громаді. А праця вчителів стала більше цінуватись.

Ірина Глазунова, начальник освіти, молоді та спорту Старосалтівської селищної ради

Збережено доплати праці за престижність праці в максимальному обсязі, передбаченого державною, ми та ще одни район в області – 20% посадового окладу. Середня зарплата вчиталя другої категорії – 5-6 тис грн взалежності від навантажень, 1 і вище – від 8 тис і вище

На території громади створили сучасні дитячі та спортивні майданчики. Відремонтувалиі і Старосалтівський клуб. Там встановили освтілення, сцену, придбали стільці. Тепер селяни матимуть змогу послухати відомих артистів. Такі ремонти планують провести в усіх клубах громади. Також в планах провести реконструкцію будівлі медичної амбулаторії, де буде працювати і центр адміністративних послуг і селяни зможуть тут одружуватись.

Костянтин Кутін, заст. Старосалтівського селищного голови

Якби нам на сьогоднішній день покращити інфраструктуру – дороги,то ми мало би чим відрізнялись від тієї Польші

Власний бюджет Старосалтівська ОТГ поповнює із податку на землю, екологічного та туристичного. Крім того, 11 із 34-х поданих заявок в конкурсі “Разом у майбутнє” принесли перемогу на 1 млн.грн.. Також громада виграла конкурс на закупівлю техніки на суму 5 млн.грн. Світлана Комар мешкає у Старому Салтові вже 30 років, каже в об’єданні громад бачить позитивні зрушення.

Світлана Комар, директор Старосалтівського селищного будинку культури

Важливо те,що робота кипить і працюють на результат і вже є певні плоди. Помінявся уже трішечки навіть і сам світогляд людей-мешканців Старого Салтова і всієї громади, тому що кожен уже сприймає себе як частинку обєднаної громади великої сімї,а не просто окремого населеного пункта.
З 459-ти селищних рад на Харківщині мають створити 57 об’єднаних територіальних громад. Поки план виконали лише на 10%. Це доволі низький показник у порівняні з іншими областями. За словами експертів, причина – органи місцевого самоврядування не хочуть брати на себе відповідальність.

Діана Баринова, директор Харківського відокремленого підрозділу Установи “Центру розвитку місцевого самоврядування”

Харківська область – заможня,я це ставлю як один із факторів проблемних по створенню об’єданих громад, бо всі наші 459 сільских рад мають фінанси і зараз не мають такого навантаження, яке у них буде при об’єднанні, вони не управляють освітою, медициною, вони просто мають гарні бюджети, свій апарат управління і може робити на своїй території все що завгодно без якихось серйозних зобовязань.

15 майбутніх ОТГ вже ініцюювали об’єднання і знаходяться в активній фазі. Державну субвенцію поки отримують 4 ОТГ із 6-ти. Програма розрахована на 5 років, проте кількість коштів може змінюватись.

Діана Баринова, директор Харківського відокремленого підрозділу Установи “Центру розвитку місцевого самоврядування”

В цьому році ця субвенція буде складати для Мерефянської ОТГ – 1,69 млн грн, для Роганської ОТГ – 4,986 млн грн, Чкалівської – 5,1633 млн грн, Старосалтівської – 5,8147 млн грн. Ця субвенція рахується від кількості мешканців, чим більше населення,тим більше грошей отримає громада і чим більша її площа.

На Харківщині об’єднаним територіальним громадам допомагає Центр розвитку місцевого самоврядування. Людям надають всіляку підтримку. Проводять семніари з юридичних,кадрових питань планування бюджету та забудови територій. Зараз першочергове завдання, кажуть експерти, аби всі громади створили якісні стратегії розвитку.

Ірина Клименко