Надзвичайники та екологи застерігають від спалювання сухого листя

Не спалювати, а компостувати. У міністерстві екології закликають не псувати повітря міст та сіл , спалюючи опале листя чи рослинні рештки, які залишаються після збирання врожаю. І наводять приклад багатьох країн, де опале листя компостують та успішно використовують як добриво. Тим часом в обласному управлінні Держслужби з надзвичайних ситуацій нагадують про те, що масове спалювання листя- то загроза не лише для майна, а й для життя.

спалювання листя

Те, що може допомогти деревам і кущам, а також квітам, рости краще, останніми роками як у приватних , так і в міських господарствах нерідко спалюється чи то вивозиться за межі території, – говорить ботанік Олена Головко. Йдеться про опале листя.

Олена Головко, біолог, ботанік

Я і всі мешканці міста платять за те, що все це вивозять і в нас страшенна проблема з цими полігонами побутових відходів. Десятки років їх уже не можна використовувати. А ми ще листя веземо. Навіщо везти? Це такий дар природи.

На смітнику чи полігоні природне сміття змішується з неприродним- внаслідок цього виходить шкідлива для природи та здоров’я людини суміш, – говорить біолог. І додає: в родині декілька десятиліть компостуються органічні відходи. Для цього треба на присадибній ділянці знайти місце для компостної ями чи то купи.І складати туди торішню траву, листя та органічні відходи.

Олена Головко, біолог, ботанік

Робляться такі кучі, вони зволожуються навмисно, чи робиться крапельний полив- таких засобів дуже багато. Я тільки рослинні відходи вивожу, бо коли вивозиш кістки якісь, то це приваблює щурів і бродячих собак.

Під час компостування рослинних решток як в приватному, так і в міському господарстві, можна отримати добриво, – говорять фахівці, і природне середовище робиться більш живим. Тоді, як при їх спалюванні на місці багаття знищуються всі мікроорганізми, тож кілька років там нічого не росте. Тим часом в управлінні державної служби з надзвичайних ситуацій говорять про загрозу від масового спалювання опалого листя восени для здоров’я. Мовляв, під час поширення вогню не лише може зайнятися будівля, а й спалюється кисень, необхідний для дихання, і викидаються в повітря шкідливі продукти згоряння, тож дим буквально забирає людські життя.

Ігор Лупандін, начальник відділу агітаційно-пропагандистської роботи ГУ ДСНС

Все листья, все отходы- они до конца не высыхают, и много дыма получается. И надышавшись этого дыма, люди теряли сознание. И не только получали отравление. В предыдущие годытакие моменты заканчивались трагически.

Відповідальність у вигляді штрафів за випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя передбачена статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення та становить від 170-ти до 340-ка гривень для громадян і від 850-яти до майже 1 тис.200 грн. для посадових осіб. А в межах територій природно-заповідного фонду ці штрафи за спалювання листя чи інших рослинних решток значно більші, – нагадують на сайті Міністерства екології і природних ресурсів. У західних країнах такого вже не побачиш. Ті ж городні відходи там зазвичай по-господарськи перетворюють на добриво. Це той рівень екологічної культури, – говорять і екологи, і біологи, – до якого ми маємо прагнути.

Світлана Маренич