“Нам не до лампочки” – екологічна акція на майдані Конституції в Харкові (фото)

“Нам не до лампочки”. На майдані Конституції вихідними харківські активісти провели екологічну акцію з утилізації люмінісцентних ламп, батарейок та макулатури. За 4 години було зібрано 321 ртутну лампочку, 20 кг батарейок та 140 кг макулатури.

Під час акції “Нам не до лампочки” харків’яни мали принести один кілограм макулатури, аби здати на утилізацію одну ртутну лампочку. Організатори акції за кошти від зданої макулатури планують утилізувати лампи. Дмитро приніс 4 кг старого паперу і 2 лампи.

Дмитро, харків’янин

Якщо батарейки збирають давно, і можна знайти пункти, де їх здати, то про лампочки, на жаль, не можна сказати. Дуже разові акції були раніше і деякі супермаркети1 раз чи 2, я чув, спеціально в 1 день приносьте. Може, буде більше таких пунктів прийому.

Багато харків’ян цікавилися акцією, бо почули про неї вперше, тож не готові були здавати небезпечні побутові відходи. Активісти розповідали їм, наскільки шкодять здоров’ю людини пари ртуті від ламп, які завантажують з іншим сміттям та розбиті везуть на полігони. А ще давали буклети з адресами, де в Харкові можна здати лампи. Віктор Якович говорить, знайшов у ньому один із пунктів приймання, який розташований неподалік від його дому.

Віктор Якович, харків’янин

Я с удовольствием ходил бы, если б эти пункты были или хотя бы возле каждого мусорного ящика были адреса, наверное, люди бы сдавали, а поскольку этого нету, выбрасывают в мусорный ящик. Если для пластика есть контейнер, так пластик и бросают в этот контейнер.

Організатори екологічної акції розповіли, що в Харкові ситуація з цивілізованим збором та утилізацією ртутних ламп критична. Мовляв, їх нікуди здати, бо ніхто від населення їх не не приймає. Тож харків’яни змушені просто кидати лампи в загальні баки для сміття. При перевантажуванні в машини для вивозу вони часто б’ються, і шкідливі пари ртуті отруюють повітря. Тож зібрану від харків’ян макулатуру активісти планують здати, а отриманими грішми оплатити утилізацію ламп. Що закликають робити і мешканців міста.

Артем Костецький, голова ГО “Добра воля”

Це невеликих грошей коштує. Просто зберіть макулатуру або здайте скляну тару, а гроші сплатіть за утилізацію. Но ми виступаємо за те, щоб це було зроблено за кошти бюджетні. І в ці точки, які необхідно організувати в жеках, необхідно безкоштовно здавати. Бо ми вже сплачуємо в тарифах за утилізацію. В тарифах за вивіз твердих побутових відходів ми вже сплатили за це.

Роздільно здавати небезпечне сміття громадян зобов’язує постанова Кабміну, – каже Артем Костецький. А от встановити спеціальні контейнери, організувати утилізацію і транспортування, мають органи місцевої влади, – наголошують активісти. За їхніми даними, найближчі підприємства з переробки ртутних ламп є в містах Черкаси та Кропивницькому.

Артем Костецький, голова ГО “Добра воля”

Насправді на таке велике місто, як Харків, просто необхідно мати таке підприємство. Бо тут щодня тисячі ламп викидаються на сміття. Ми їх не бачило, а вони є. І далі вони ідуть на полігон, отруюють довкілля. І люди, які живуть біля полігонів, отруюються цими випарами.

У Європі використані ртутні лампи люди складають у спеціальні відкриті контейнери, – говорять активісти. Проте в Україні не виключені акти вандалізму- пошкодження контейнерів та розбивання ламп. Тож встановлювати спеціальні коробки для їх збирання варто в такому місці, яке знаходитиметься під постійним наглядом і матиме режим провітрювання.

Світлана Маренич