На Красноградщині вшанували пам’ять євреїв, розтріляних нацистами під час II Світової війни (відео)

Цьогоріч у Краснограді відзначають сумну дату. Минає 75 років від часу трагічних подій II Світової війни. 1942-го року до Коваленківського яру фашисти зігнали та розстріляли представників єврейської громади міста. Напередодні акції вшанування пам’яті відбулися в Краснограді та селі Наталине, де перепоховані останки загиблих.

красн
Лише у Бабиному Яру фашисти знищили 100 тис. євреїв. Загалом же втрати єврейського народу в Україні під час II Світової війни сягають 1-го млн. 800-т тис. людей, – ішлося на скорботному заході в Краснограді. До війни єврейська громада в Краснограді налічувала близько 600-т євреїв, – розповіли краєзнавці. Трагічні сторінки громади пов’язані саме з часами німецької окупації , коли у яру поблизу села Наталине фашисти розстріляли майже 90 євреїв. У Серафими Чечкової там загинули рідні.

Серафима Чечкова, представник єврейської громади Краснограда

Мама рассказывала- ее звали Махлина Анна Аврамовна. У нас во время войны погибли тетя и брат двоюродный. Были расстреляны здесь. Мамы, к счастью, здесь не было, она жила в Куйбышеве в то время. А так и она бы погибла.

Серафима Львівна про ті страшні події розповіла і онуці Наталії. Зі слів дівчини, про розстріл фашистами єврейського населення знає ще й з уроків історії.

Наталія Воротникова, студентка Красноградського медколеджу, онука Серафими Львівни

Рассказывали, что очень много смертей было, много людей погибли.

Однак у часи Радянського Союзу ті події воліли замовчувати, – говорили на заходах з ушанування пам’яті.

Леонід Леонідов, голова Харківського обласного комітету «Дробицький яр»

Власть тоталитарная CССР делала все, чтобы это забыть. И только в Независимой Украине- я не пою дифирамбы, я говорю правду – именно в Независимой Украине стала возрождаться еврейская жизнь.

Пам’ятати про репресії цілих народів, розповідати про трагедію Голокосту молоді, виховувати несприйняття до міжнаціональної ненависті та тероризму – завдання не лише старших поколінь, а й усіх без винятку навчальних закладів, – говорять учасники скорботного заходу.

Прислушайся к синагоге сгоревшей, – сожженный кантер поет. Из ямы заброшенной цадик сгоревший благословляет народ. Братское кладбище- гиблое место. Там не земля, а прах. Пепел мамы, отца и невесты лежит на моих сапогах.
Перепоховано розстріляних у селі Наталине і встановлено пам’ятник аж через 25 років після трагічних подій.

Леонід Леонідов, голова Харківського обласного комітету «Дробицький яр»

Евреев расстреляли в Коваленковском яру, недалеко отсюда. И только в 1967 году по инициативе комсомольцев, как пишется в газете “Коммунистический путь”, останки были перезахоронены здесь в 4 гробах.

У написі на пам’ятнику вказано, що тут поховано жителів Краснограда, проте жодного слова про розстріл саме представників єврейської громади. Місцеві краєзнавці пояснюють, тоді питання національності намагалися нівелювати.

Людмила Меркулова, голова первинної організації ветеранів Красноградської міськради, краєзнавець

У свій час я займалася розробкою маршрутів екскурсій, пов’язаних із трагічними історіями 1941-43 років. І я пам’ятаю, що я включила цей об’єкт в екскурсійний маршрут, але відповідні люди сказали мені, що він якось не на шляху нашої екскурсії.

Під час ушанування пам’яті було названо понад 40 установлених імен безвинно загиблих. Невдовзі їх викарбують на новому пам”ятнику, – кажуть в обласному комітеті “Дробицький яр”. Його буде встановлено на місці масового поховання в селі Наталине. Також планується провести благоустрій території.

Світлана Маренич