На Харківщині перепоховали воїнів II Світової війни, які загинули в Барвінківському котлі (відео)

Перепоховання останків воїнів II Світової війни відбулось в селищі Іванівка, що в Барвінківському районі Харківщини. Розкопки проводилися в ході Всеукраїнської пошукової вахти “Барвіновскіий виступ – 1942” на місцях боїв, де сталась одна з найбільш трагічних поразок Червоної Армії. Подія, що увійшла в історію під назвою «Барвінківський або адський котел».

перепоховання

«Барвінківський або адський котел» одна з найбільш поразок Червоної Армії , яка сталася на Харківщині у Барвінківському районі. Тоді в оточення нациських загарбників потрапили солдати і офіцери одразу 3-х радянських армій. Ольга Коритна, старожил цієї місцевості, на власні очі бачила, як розгорталися події.

Ольга Коритна – очевидець подій II Світової війни

Мы видали такое, что не дай Бог никому. Вот тут наши окопы, тут немцы, а там в окружении русские войска. Их погибло немерянное количество.

Тоді, під час невдалої спрови вибити нацистські війська з Харківщини, десятки тисяч радянських солдат і офіцерів потрапили у полон, загиблими Червона армія за різними даними від 170-ти до 230-ти тисяч.

Віктор Старченко – директор спеціалізованого підприємства “Військові меморіали” Схід”

По команде немецкого командования местные жители были отправлены в эти поля и начали хоронить бойцов. Но это назвать захоронением нельзя, поскольку прямо на поле, там где были лунки от авиабомб, снарядов, вырывалось подобие могилы и туда стаскивались по два, по 3 по 4 человека и зарывалось на небольшой глубине – сорок, тридцать сантиметров.

Місцевий мешканець Віталій Бут один з учасників розкопок. Ще в 90-х роках він організував свій пошуковий загін, після того як почав натрапляти на людські кістки, під час земельних робіт. Раніше розкопки проводити не давали радянські владники, адже всі відомості про провалену Харківську операцію вони воліли замовчувати, то ж багато поховань і досі залишається не встановленими.

Віталій Бут – місцевий житель

Немцы боялись вспышки эпидемии, поэтому местное население они заставляли участвовать в захоронениях. Было село Песчановка, она находится здесь между второй Ивановкой и Новосёловкой Лозовского района. Село было сожжено и в связи с тем, что не было времени хоронить где-то и копать ямы, по разговорам и по данным тех же сторожил, одни говорят четыре, другие говорят пять погребов, в те которые ссыпаны туда покойники.

В ході Всеукраїнської пошукової вахти “Барвіновскіий виступ – 1942-й” з землі були підняті останки 123-х загиблих солдат.

Володимир Дорофєєв – 1-й заст. голови Всеукраїнської ГО “Союз Народна пам’ять”

Сложно было это то количество, которого мы не ожидали. Наш принцип работать по методике археологии, то есть мы должны собрать все возможные артефакты и доказательства и предметы, которые могут идентифицировать солдата, то есть работа эта медленная, тут нам пришлось работать быстро.

На місцях боїв були знайдені каски, зброя, уламки снарядів, а також 12 солдатських медальйонів, завдяки яким вдалося встановити імена 8-ми бійців. Останки одного з ідентифікованих солдат передали для перепоховання родичам.

Віктор Старченко – директор спеціалізованого підприємства “Військові меморіали” Схід”

Мы не только нашли воинов, не только торжественно их перезахоронили, но и восстанавливаем имена. Останки одного воина Бабылева, мы уже передали в Россию для перезахоронения на родине, остальные теперь здесь находятся

Останки загиблих у Барвінсківському котлі воїнів II  Світової війни перепоховали за всіма християнськими традиціями, поруч із вже існуючою братською могилою.

Юлія Котелевська