Мігрень – причини і теорії виникнення

В даний час, головний біль займає перше місце по частоті серед осіб працездатного віку. Однак, одна з форм даного симптомокомплексу є досить важливою як в медичному, так і соціальному планах і ім’я даної патології – мігрень.

Для неї характерна головний біль в правій частині голови (рідше – зліва). Напади можуть розвиватися як протягом одного дня, так і включати більш тривалі проміжки часу. Постійні загострення призводять до десоциализации пацієнта, уникнення їм суспільства.

Незважаючи на поширеність даної патології, до сих пір не ясний конкретний механізм розвитку головного болю. Існує безліч теорій, кожна з яких в тому чи іншому контексті пояснює розвиток больового синдрому, однак, жодна з них не дає повної картини захворювання і відповіді на питання – які основні причини мігрені?

Які ж теорії набули найбільшого поширення серед клініцистів і дослідників і дають найбільш повне уявлення про те, які причини виникнення мігрені є домінуючими в патогенезі? Що ж її провокує і як впливають тригерні фактори на її перебіг?

Симптоми захворювання

причини мігрені

Перш за все, слід визначити, як проявляє себе хвороба. В першу чергу, для неї характерна головний біль, що охоплює тільки половину голови і схильна до зміни локалізації з кожним приступом (зазвичай, розвивається в правій частині голови, але з кожним наступним нападом здатна змінювати свою локалізацію). Поява постійної, одностороннього болю дозволяє виключити мігрень.

Головний біль має пульсуючий характер і може посилюватися під дією яскравого світла, гучних звуків або інших зовнішніх подразників.

Головний біль може також супроводжуватися появою миготіння мушок перед очима (в правій частині лівих полів зору – при звуженні лівих мозкових судин), порушенням зору, загостреним або навпаки – притупленим сприйняттям зовнішніх імпульсів.

З огляду на клініку захворювання, слід розібратися, що ж призводить до того, що розвивається мігренозна головний біль?

Теорії розвитку мігрені

Чому ж розвивається мігрень? Що стоїть за її появою? Які основні причини мігрені?

Основною робочою теорією є судинна, при якій основний пріоритет віддається порушення тонусу мозкових судин в результаті порушення їх іннервації і регуляції. При цьому, мозкові артерії спазмируются, а оболонкові і екстракраніальні – розширюються. В результаті, спостерігається розвиток осередкової мозкової симптоматики (запаморочення, порушень зору, зміни чутливості), яка обумовлена ​​місцевим ішемічним процесом.

Дилатація екстракраніальних і оболонкових судин, в свою чергу, призводить до розтягування мозкових оболонок (особливо в правій частині голови – через анатомічних особливостей. Їх поєднання, в результаті, обумовлює розвиток клініки мігрені як з аурою (так як ішемічний процес розвивається поступово), так і без неї (при швидкому розвитку спазму).

Дана теорія отримала своє підтвердження, проте, не було з’ясовано, чому ж відбувається порушення вазомоторной регуляції. Саме тому, вчені почали активно вивчати причини мігрені і зупинилися на нейрогуморальних механізмах.

Нейрогенна теорія

Дана теорія рідко вивчається без урахування судинних змін, однак, їх поєднання пояснює, які ж основні причини мігрені.

На думку неврологів, суть нейрогенной теорії полягає в спадкової дегенерації деяких нейронів, зокрема, беруть участь в іннервації судинних стінок, які й провокують напади мігрені. В результаті порушення їх синтетичної здатності відбувається зміна протікають в судинній стінці процесів, що позначається на стані артерій. При цьому, що виробляється молекулам відводиться першорядне значення, в той час як судинні зміни є вторинними.

На жаль, досить складно провести дослідження, так званих, “судинних нервів”, щоб отримати повне уявлення про їх вплив на розвиток нападу мігрені. Здавалося б, досить провести одного-двох досліджень, щоб повністю розібратися в тому, які ж основні причини мігрені, однак, їх складність і висока вартість не дозволяють цього.

В даний час, активно розробляється тригеминальная теорія розвитку головного болю при мігрені. Що вона собою являє?

Трігемінія-васкулярная теорія

Як зрозуміло з назви, головний біль розвивається через роздратування гілок трійчастого нерва. Крім того, саме він забезпечує зв’язок між центральною нервовою системою і мозковими судинами.

Його гілки поширюються в очниці, що і пояснює, чому біль спостерігається в області скроні.

Головний біль при мігрені, відповідно до даної теорії, з’являється в результаті розвитку асептичного запалення, обумовленого виробленням деяких запальних пептидів (зокрема, CGRP, нейрокініна), які сприяють зміні стану судинних оболонок, міграції до них імунних клітин і як результат – розвитку запального процесу в областіпроекції нерва – в області очі, скроні. Біль в половині голови супроводжує даний процес.

Напади болю при цьому досить інтенсивні і погано піддаються купированию протизапальними препаратами і анальгетиками.

Інші фактори

З наукової точки зору, як сказано вище, основні причини мігрені – запалення, порушення роботи судин і вироблення деяких молекул. Однак, якщо розбиратися в даному питанні звичайній людині, то з його боку можна виділити інші чинники, що сприяють тому, що з’являється біль:

  • Зміна в робочому циклі. Простіше кажучи, у багатьох людей спостерігається розвиток мигренозной симптоматики в області скроні на вихідних (через надмірне сну). Посилювати головний біль можуть задушливе повітря в приміщенні, висока температура навколишнього середовища.
  • Продукти харчування. Напади мігрені можуть розвиватися після вживання червоного вина, шоколаду. Біль розвивається через присутніх в цих продуктах речовин, близьких за будовою до медіаторів асептичного запалення.
  • Гормони. Як показує практика, мігренню частіше страждають дівчата і жінки, причому, біль у них найчастіше з’являється після початку менструацій. У зв’язку з цим, можна розглядати естрогени і зміни гормонального статусу в якості причини мігрені.
  • Спадковість. Як показує практика, головний біль найчастіше розвивається у осіб, що мають обтяжений по даному захворюванню анамнез.

Профілактика головного болю

З огляду на, що причини мігрені досить численні і різноманітні, слід розібратися, яким же чином можна запобігти розвитку даного захворювання.

Для того, щоб запобігти напади болю, в першу чергу слід виключити вплив стресів на організм. У більшості випадків, саме нервове перенапруження і провокує дані напади. Через це, досить важливо приділяти достатньо часу розподілу праці і відпочинку, правильним методам релаксації.

Досить важливо диференціювати мігрень від інших видів ураження мозку. Головний біль при ній має “половинний” характер (в області скроні половини голови), в той час як інші захворювання протікають абсолютно по-іншому. Саме тому, в якості профілактики не слід використовувати самолікування, адже воно може привести до появи симптомів даного захворювання (лікарська головний біль). Крім того, постійні болі можуть вказувати на розвиток пухлини.

В цілому, дотримання здорового способу життя та уникнення психічної перевтоми є основними засобами профілактики болю в голові.