Медична реформа в дії. Жителі Харківського району оцінили переваги сімейної медицини

Комп’ютерний лікнеп, а ще “комуналка” для сільських лікарів коштом місцевої влади. На Харківщині впроваджують реформу сільської медицини. Найближчим часом заплановано відкрити понад півсотні лікарських амбулаторій, запровадити електронні картки та рецепти. Чим приваблюватимуть молодих лікарів на село – дізналась Світлана Маренич.

сімейна медицина

Аби дорослі хворі не могли інфікувати малюків, у амбулаторії загальної практики сімейної медицини селища Пісочин малят до одного року приймають лише в середу вранці. Це день здорової дитини, – розповіли в амбулаторії. Наразі тут паралельно провадиться і паперовий, і електронний документообіг. Зокрема, в комп’ютері вже є база даних про хворих на діабет, – говорить сімейний лікар Людмила Гребенюк.

Людмила Гребенюк, сімейний лікар амбулаторії загальної практики сімейної медицини сел. Пісочин

Ми першими занесли ці дані в комп’ютер, в цю програму. Потім щомісяця хворий приходить, ми відмічаємо, які там зміни є у хворого. Може, він де лікувався, здавав аналізи які. Ми все там відмічаємо: які ускладнення. А потім виписуємо йому ці інсуліни.

Пацієнти амбулаторії певні: саме за рахунок того, що сімейні лікарі обстежують цілі родини, час прийому набагато коротший, ніж у поліклініці.

Михайло Федак, житель Пісочина

Очередь большая, но текучка большая, быстро. Карточка есть, меня все знают.

І все ж лікарі скаржаться на велике навантаження: мовляв, амбулаторія обслуговує 10 тис. людей. Ця робота лягає на 3-х сімейних лікарів та одного педіатра. 90% хворих тепер ідуть саме до сімейних лікарів, – кажуть в амбулаторії. Місцеві мешканці, які живуть в тому ж будинку, де розміщується амбулаторія, за те, щоб тут їх оглядали ще й вузькопрофільні спеціалісти. Бо до Харкова їздити незручно .

Олена Бондар, жителька Пісочина

Как можно было больше врачей другой специализации. Еще можно 1 амбулаторию, где будут другие специалисты и врачи: лор доктор, гинеколог.

У селищі Манченки – дещо інша ситуація. Понад 4 тис. населення – це нормальне навантаження на сімейних лікарів, – говорять в райдержадміністрації. Тут амбулаторія розташована у просторому приміщенні колишньої селищної школи. Уже з 8-ї години в денному стаціонарі процедури отримали два десятки хворих, – говорить завідувачка амбулаторії.

Алла Кузьменко, завідувачка амбулаторії сімейного лікаря сел. Манченки

У нас проводиться електрокардіографія, вимір очного, артеріального тиску, вимірюється рівень цукру в крові. І працює денний стаціонар, де проводяться всі процедури, призначені лікарем.

Наразі тут збираються необхідні документи на укладення контрактів із сімейними лікарями, – розповіли пацієнти амбулаторії.

Аліна Руденко, пацієнтка амбулаторії сел. Манченки

Здали всі документи, щоб свого сімейного лікаря мати. Це набагато зручніше стало. Не треба кудись звертатися, це все в нас є.

За графіком, 3-4 рази на рік, до Манченок приїздять і вузькопрофільні фахівці, – розповіла Алла Кузьменко.

Алла Кузьменко, завідувачка амбулаторії сімейного лікаря сел. Манченки

Спеціалісти і з обласної лікарні, і медичної радіології, і невідкладної хірургії. Здійснюються виїзди спеціалістів і з Мереф’янської центральної районної лікарні.

У Харківському районі наступного року зводитиметься 3 амбулаторії сімейного лікаря, – в Яківлівській, Вільхівській та Малороганській сільських радах, – розповіли в райдержадміністрації.

Юрій Шматько, начальник відділу охорони здоровя Харківської РДА

Уже головами сільрад виділені участки під будівництво, зараз розробляється документація, і я думаю, з нового року вестиметься будівництво. За 2018 рік будівництво буде закінчено.

Привабити молодих лікарів для роботи в селі хочуть за допомогою житла, яке буде передбачене в проектах нових амбулаторій сімейного лікаря, – говорять і в управлінні охорони здоров’я , і в райдержадміністрації.

Богдан Федак, гол. лікар Харківської обласної клінічної лікарні

Стоїть питання про те, щоб житло разом із амбулаторією входило в комуналдьні послуги, які буде оплачувати не лікар. Що будуть за нього. І це дасть можливість лікарів привабити цією ситуацією, що не буде платити комунальні послуги, що в нього буде там машина. Якщо йому зарплата буде вища на 20-30%.

Нагадаємо, ще 30-го жовтня на сайті Міністерства охорони здоров’я з’явилася покрокова інструкція від МОЗ: “Як обрати сімейного лікаря”. Втім, бланк контракту досі не затверджений.

Світлана Маренич