Лесю Курбасу – сто двадцять п'ять

 

Цього року у Харківському театральному житті у славетного режисера одразу дві ювілейні дати – народження і смерті. Рівно сімдесят п’ять років тому митця розстріляли.

Він народився і жив із театром в крові. Навіть після арешту, у таборі на Соловках  організував самодіяльну трупу.   П’ятнадцятого березня в Харківському драматичному театрі імені Шевченка відбувся урочистий вечір “Вітри Берозоля”, присвячений пам’яті великого режисера-реформатора Леся Курбаса. Актори харківського театру показали виставу про трагічну долю діяча театру двадцятого століття. Серед запрошених гостей було багато заслужених діячів культури і мистецтв: Неллі Корнієнко, Лариса Брюховецька, Лесь Гнатюк та Ігор Борис, який вже багато років навчає студентів за системою Леся Курбаса.

Ігор Борис, заслужений діяч мистецтв України

А він створив світ театру. Його система перетворення – це світ нового сприйняття реальності. І звичайно,що такий світ не вписувався в матеріалістичний світ тогдашнього часу двадцятих – тридцятих років.

Тим часом у холі працювала виставка фотографій театрального музею. Крізь прозоре скло на глядача дивляться очі відчайдушних акторів тогочасності, що приймали участь у постановках з тисяча дев’ятсот двадцять шостого року.

Лесь Гнатюк, голова нац. спілки театральних діячів України

Курбас був приречений, приречений, тому що він був талановитий.

Режисер був вперто зосереджений на глибинних засадах духу, на чуттєвих моментах емоції, на підсвідомому. Його актори вивчали медицину і психологію. Довкола Березоля гуртувалися найкращі сили молодого українського авангарду: композитори, художні студії, письменники, поети, науковці. Цю добу буде названо Відродженням, з подальшим коментарем — Розстріляне.

Олександр Аркадін- Школьнік, художній керівник театру ім. Шевченка

І от ми зараз всім серцем, всією душею так би мовити поринули в ці думки, і знайшли для себе, і для нас сьогоднішніх професіоналів дуже цінні і невмирущі речі за професією, і в загалі ставлення до професії.

Театральні нащадки славетного режисера одностайні: Лесь Курбас – планета у театральній галактиці, цілий космос, який ми ще тільки маємо відкрити.

Оксана Веселовська