Каштани на міських вулицях потерпають від шкідників

Каштани в Харкові вражає каштанова міль. Листя дерев побуріло. У Науково- дослідному інституті лісового господарства та агролісомеліорації розповіли, що на Заході каштани рятують ін’єкцією в cтовбур дерева. Однак є й інші методи боротьби з міллю. Більше знає Світлана Маренич.

каштаны

На вулицях Харкова посеред серпня ніби настала осінь. Каштани, клени та липи подекуди стоять із побурілим листям. Найбільшим ворогом каштана на сьогодні є не загазованість та спека, а Камерарія орхіделла, – мінуюча міль, яка відкладає на листі каштана яйця, з яких вилуплюються гусінь. Зі слів науковців інституту лісового господарства, за сезон шкідник може дати 3 покоління потомства. Коли каштан втрачає листя, він може навіть повторно зацвісти.

Іван Усцький, зав. лабораторії підвищення стійкості лісів

Вони ніби пережили зиму і починають цвісти другий раз. Якщо так з року в рік, це впливає на фізіологію каштана. Не поступають їм продукти фотосинтезу достатньо для розвитку. Самі плоди каштанку менше важать. І коли з року врік таке об’їдання, то каштани можуть і всихати.

Обробляти дерева хімікатами- не найкращий метод боротьби із метеликом та його личинками, – певні науковці. В умовах міста отрути можуть вплинути і на здоров’я людей. Така ситуація не лише в Харкові. За останні десятиліття шкідник поширився Європою, є він і в Росії, – кажуть дослідники. В Європі
дерева прищеплюють від Камерарія орхіделла, – розповіли в підприємстві з благоустрою Ужгорода. Це місто теж потерпає від каштанової молі.

Іван Опаленик, директор ТОВ «Ужагромікс»

В дерево вприскується, в кору дерева. Але воно допомагає лише на 2-3 роки, а потім дерево знову у тому самому стані, що і до того. Є ще обробіток ядохімікатами, але в міських умовах це заборонено і такі великі крони дерев нереально обробити.

Втім, щеплення дерев доволі дороге, – говорять науковці. Є менш затратні методи боротьби зі шкідником. Наприклад, можна обробити нижню частину стовбура спеціальною речовиною.

Іван Усцький, зав. лабораторії підвищення стійкості лісів

Можна просто здерти кору, щоб вони побились морозом, обкопати і саме головне- згребти і спалити листя, яке падає, і звідти лялечка вилупляється, виходе. 2 декада липня- в метеликів літ і спарювання, друге покоління відкладається. Тому треба обернути дерево якоюсь клейкою масою, клейким, і вони прилипнуть.

У Харкові більшість дерев кінського каштана вражаються міллю. Однак є кілька дерев( іншого виду каштану, які міль не зачіпає, – розповіли вчені.

Світлана Маренич, кореспондент, Новини “Сьогодення”

На території Інституту лісового господарства є стійкий до молі червоноквітучий каштан. Для перших поколінь молі сік цієї рослини отруйний, – кажуть науковці.

Щодо побуріння листя у кленів, то на ці дерева більше вплинула не міль, а несприятливі погодні умови минулої осені та цьогорічної весни, – пояснили в інституті лісового господарства.

Іван Усцький, зав. лабораторії підвищення стійкості лісів

Було сухо восени, потім дощі, і клен викинув на цей дощ приріст. А потім вдарили заморозки- побили його Потім навесні дав приріст, і знов побило його було. І клен постраждав, багато було клену по місту сухого.

А ось передчасне засихання листя ще й у лип науковці пояснюють тим, що у цих дерев є власний ворог – тля. До того ж міська загазованість та спека не поліпшують ситуацію.

Світлана Маренич