Гетьманський прапор, який тримав у руках Іван Мазепа, можна побачити на виставці в історичному музеї (відео)

“Україна козацька. Погляд крізь століття”. У Харківському історичному музеї презентувалти оновлену виставку, присвячену Івану Мазепі. Справжньою реліквією виставки самі музейники називають прапор, що його подарували Мазепі після обрання гетьманом. Він – один з трьох гетьманських знамен, збережених у світі та єдиний у 20-мільйонному Музейному фонді України. У дні фесту “Гетьманська Слава”, який відбудеться цими вихідними, вхід на виставку обіцяють зробити вільним.

прапор мазепи
Виставка до 330-річчя обрання Івана Мазепи гетьманом України відкрилась у Харківському історичному музеї. Експозиція суттєво доповнили речами, що розповідають про видатного державно-полтічного та культурного діяча, який незмінно тримав гетьманську булаву понад 20 років.

Оксана Желтобородова – зав. відділу Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова

Выставка дополнена предметами украинского барокко, информацией, непосредственно, о Мазепе как политическом и культурном деятеле . На выставке очень много предметов и раритетов казацкого времени: оружие и литература, в частности казацкие летописи. Это и культовые предметы, в стиле украинского или “мазепенского” барокко

Центральне місце виставки належить гетьманському прапору кінця XVII століття, який вручили Івану Мазепі після його обрання. Довгий час прапор був зіпсованим, та 10 років тому його реставрували у Кракові і повернули до музею

Володимир Цигульов – директор Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова

Прапор пройшов дуже важкий шлях. Він з 30-х років минулого століття експонувався в нашому музеї, але він був суттєво пошкоджений під час Другої світової війни, під час евакуації. Для мене цінність цього прапора в тому, що я на нього дивлюсь і знаю, що цей прапор особисто тримав в руках гетьман України Іван Мазепа

Ще однією окрасою оновленої експозиції стало Євангеліє 1707-го року, яке було виготовлене на кошти Мазепи. Під час відкриття виставки на її гостей чекав невеликий екскурс в історію – розповідь про життя та діяльність гетьмана.

Ольга Олійник – відвідувачка

Мазепа – очень хороший гетьман, потому что своими мужественными и смелыми поступками он пытался освободить нашу Украину, которая на тот момент была под его руководством. И такими поступками не могут похвалиться другие гетьманы. Именно этот гетьман отличался своим умом и сообразительностью в то время.

Юрій Шеїн – головний отаман Слобідської Січі

Чувствую гордость за страну и с уважением отношусь к предкам, к тем людям, которые стояли в основе государственности и один из представителей это Степан Иванович Мазепа – Колядинский. Он пошёл в разрез политики Петра первого и хотел установить в Украине нормальное государство, то что начал Богдан Хмельницкий.

У профільному обласному департаменті розповідають, оновлена виставка покликана показати роль Івана Мазепи у розбудові української держави, а також розвіяти міфи, які роками вирували навколо цієї історичної постаті.

Олег Яцина – директор обл. департаменту культури і туризму 

Ця виставка має важливе ідеологічне, виховнне та національно – патріотичне значення. Ми повинні вчитися виховувати в собі патріотів, які поважають і люблять себе, свою батьківщину, свою культуру і націю. І в цьому ракурсі, безперечно, це дуже важливий захід.

Побачити виставку можна у Харківському історичному музеї на вул. Університетська, 5.

Юлія Котелевська