Експертів турбує відсутність в Україні знеболювальних для дітей

Що потрібно зробити, аби хворі не страждали від сильного болю. У Харкові презентували звіт правохазисних організацій щодо доступу громадян України до знеболення та паліативної допомоги.

Неконтрольовний біль-2016ь. Що змінилось? У Харкові лікарі та правники обговорили проблеми доступу пацієнтів до адекватного знеболення. Щорічно в Україні потребують паліативної допомоги близько півмільйона людей. За 5 років після попереднього звіту ситуація з такими хворими майже не змінилась, – констатують правозахисники. Хоча і відбулись зміни в законодавстві, пацієнти і досі не в змозі отримати знеболювальні перепарати без перешкод.

Ксенія Шаповал, представник програмної ініціативи “Громадське здоров’я Міжнародного фонду “Відродження”

Лікарі найчастіше або не знають про зміни у законодавстві, або якщо знають, то бояться призначати анальгетики, є певний страх. Друга причина – міністерство охорони здоров’я дуже мало контролює якість надання медичної допомоги.

Експерти дослідили 10 областей України. На Харківщині хворі найчастіше потерпають від неправильної комбінації препаратів, дуже пізнього призначення ліків та бюрократичних перепон. Та найбільше, кажуть експерти, турбує повна відсутність в Україні знеболювальних для дітей.

 Андрій Роханський, директор ГО “Інститут правових досліджень і стратегій”

Все эти взрослые препараты, которые есть они совсем не подходят, им нужны свои препараты в маленьких специальных дозировках.

Тетяна Косолапова, волонтер

Было бы просто замечательно, если бы у нас были хотя бы порошки наркотические для деток в десткой дозировке, а в идеале – это и сиропы, и пластыри. В Европе даже есть чупа-чупсы с обезболювающими препаратами.

Перше, що слід зробити, аби покращити ситуацію з доступу до знеболювальних як дорослих ,так і дітей: запровадити для медичних працівників курси до і післядимломного рівня з паліативної допомоги та з полегшення болю

Ксенія Шаповал, представник програмної ініціативи “Громадське здоров’я Міжнародного фонду “Відродження”

По-друге, маємо переглянути нормативні документи. Впровадити і прописати протокол про медичну допомогу, протокол лікування для дорослих був затвердєжений у 2012 році, слід його переглянути і так само розробити для дітей дитячу форму морфіну і держава має звернути увагу на пацієнтів з неонкологічними захворюваннями, таких становлять 40%, вони так само мають право на знеболювальні.

Наступним містом, де презентують звіт щодо адекватного знеболення стануть Суми.

Ірина Клименко