Духовне відродження – в Україні захопились виробництвом кобз

Зроби кобзу у власній міні-майстерні. У Харківському цеху кобзарів кажуть про нову хвилю зацікавленості традиційним кобзарським мистецтвом. На останньому фесті “Кобзарська Трійця” в Києві уперше було нових виконавців стільки, як за кілька попередніх років.

 

Запорожець Юрій Кабко завершує виготовлення першого інструмента. З його слів, професійні майстри можуть зробити кобзу за три місяці, тоді як аматори – за півтора-три роки. До кобзарства йшов довгих шість років.

Юрій Кабко, братчик Харківського кобзарського цеху

Тут була така напівмістична історія. Був у Києві кобзарського цеху Микола Будник цехмайстром. От, коротше кажучи, я побачив 1й раз його, коли він помер. Показали по телебаченню його похорони. Тільки тоді я й дізнався, що таке сьогодні щось є.

У кобзарському цеху радо приймають до навчання всіх бажаючих. Але далеко не всім вдається зробити хоч одну кобзу, тож виходить, що випадкових людей тут не буває. Інструмент виготовляється з одного шматка дерева. Без натхнення до заготівки краще не підходити, певен Юрій Кабко.

Юрій Кабко, братчик Харківського кобзарського цеху

Якщо робити з верби, звук більш глухий. Якщо робити з клена, – це музична деревина- звук дзвінкий. Дуб- це важка деревина, не підійде. Її важко вручну обробляти.

Однолітки Марійка та Тимофійко вчаться вирізати середину кобзи із рожевої верби. Марія робить це вперше. І досить старанно.
Вона вперше побачила, як робиться музичний інструмент на фестивалі в Сковородинівці. Тимофійко каже, що вже має досвід.

Тимофій Черемський, 7 років

Працювати, виготовляти бандури. – А ти чув, як грає бандура? – Чув, звичайно, в мого тата є. Он вона стоїть.

Кость Черемський, керівник Харківського кобзарського цеху, за фахом – лікар. Сам виготовив уже більше десятка інструментів, виконує традиційний кобзарський репертуар. Хто відроджує кобзарські традиції, мають у власному домі міні- майстерні, розповів Кость Черемський.

Кость Черемський, цехмайстер Харківського кобзарського цеху

Скажем, кожен працює в себе вдома, а як є складні моменти, приходять у спільну майстерню. Де ми спільними зусиллями доробляємо, виправляємо помилки майстра.

Кобзарством у Харкові цікавляться кількадесят людей, каже Костянтин Черемський. Останнім часом кобзарські пісні поширюються на компакт – дисках та в Інтернеті, що також сприяє відродженню давнього універсального мистецтва, яким захоплюється не тільки люди старшого покоління, а й молодь.

 

Світлана Маренич