2012-й – ключовий щодо стосунків України з ЄС

Робота національного конвенту України щодо ЄС доходить до свого завершення. Її результат – політичні рекомендації владі, виконавши які Україна якісно проведе курс на євроінтеграцію.
Угоду про асоціацію ще не підписано, а Україна вже до цього готується. По завершенню дворічної роботи національного конвенту України щодо ЄС орган пропонує владі створити спеціальну євроінтеграційну інституцію. Вона координуватиме реалізацію у державні структури євро стратегій.

Володимир Лупацій – координатор проекту «національний конвент України щодо ЄС»

Мова йде про створення інституції, яка забезпечить координацію і погодження різних міністерств і відомств в частині забезпечення зобов’язань які бере на себе Україна. Тому що зобов’язання мають між відомчий характер. І тому ця координація просто потрібна.

В інституті стратегічних досліджень кажуть – 2012-й став ключовим для України. Адже стосунки держави з ЄС дійшли до історичного рубікону – було парафовано угоду про асоціацію. Однак наступний крок – підписання документу – не повинно бути самоціллю, кажуть експерти. Потрібно входити як у політико-економічний європростір, так і культурний.  А з цим існують проблеми. Стара Європа не така, яку українці стереотипно уявляють, запевняють фахівці.

Андрій Єрмолаєв – директор національного інституту стратегічних досліджень

Памятаєте дикусію стосовно того, як вийти з коротких штанців радянського союзу? Як подолати комплекс молодшого брата? Так і з Євросоюзом. Чимало країна і ми втому числі стикнулия з мимоволі з комплексом старшого брата. Так званої старої європи.
Ми досих пір живемо в парадигмі так званого європоцентризму, сформованого ще в 19 столітті і на жаль який домінує до сих пір. І можливо саме завдяки із за цього ми опинилися в ролі молодшого брата.

Наразі Україна стоїть у глухому куті у питанні із Євросоюзом, каже надзвичайний і поважний посол Олександр Чалий. І винні багато у чому зміни, які переживає і Стара Європа, і Україна. Утім, зазначає посол, цей рік і наступний стане ключовим у стосунках.

Олександр Чалий – надзвичайний і повноважний посол України

Дай нам бог розуму і сил не зробити дії в середині України, які в принциповому плані питання підписання угоди про асоціацію просто де факто поставлять як такі, які не буде на подальшому порядку дня українського розвитку чи наших відносин з європейським союзом.

Натомість політолог Володимир Фесенко запевняє – тема підписання угоди про асоціацію для української влади не на часі. Перед виборами на перший план вийде мовне питання, соціальні ініціативи президента та проведення євро-2012. Відновлення ж інтенсивного курсу на захід варто очікувати лише з листопада.

Володимир Фесенко – політолог

Після виборів тема стосунків із євросоюзом буде однією із ключових. Тосу що в листопаді, можливо, в грудні. Може після нового року і європейський союз і Україна повинні визначатися – що далі: чи буде підписана угода між україною єс. Якщо не буде підписана – то якою буде її подальша доля.
Якшо буде продовження кризи з заходом, не виключаю, що можуть розпочатися переговори про співпрацю або взаємодію україни з митними союзом. А далі – вже як буде реагувати європа.

Учасники конвенту кажуть – деякі їхні рекомендації президент вже взяв до уваги. І оприлюднив їх у своєму щорічному посланні до верховної ради.

Сергій Лефтер, Євгеній Степанов новини УТР.